Danes je To dec 11, 2018 2:17 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 21 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Shranjevanje plinov
OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 2:19 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubjana
Vsi vemo kako se pline shranjuje v industriji, kompresor plin našopa v jeklenko (recimo...). Kako bi se pa te zadeve lotil doma če bi hotel shraniti Vodik? Recimo da pridobivaš vodik z elektrolizo, kako torej vodik shranit za poznejšo uporabo? Velja tudi za druge pline, recimo metan.
Dejmo mal možgane napet. Odprt sem za vse mogoče predloge.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Shranjevanje plinov
OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 2:37 pm 
Odsoten

To vprašanje se mi je postavljalo že kar dolgo časa. Me veseli, da ga je končno nekdo postavil.

Gre pa nekako takole(odvisno verjetno od plina precej, sam sem pa imel v glavi predvsem vodik, acetilen,..): Najprej bi moral tak plin dobro prečistiti, odstranit vso vodo, torej najprej napeljati skozi (več?) posod napolnjenih z vato in potem še preko več ohlajenih cevi, tak da bi se ti kapljice vode nabirale na stenah cevi. Tak (ohlajen) plin bi potem speljal še preko (koncentrirane) žveplove kisline in tako odstranil še zadnje ostanke vode.

V bistvu bi lahko verjetno direktno peljal preko žveplove kisline, samo se bojim, da bi bilo preveč vode in bi se žveplova kislina prehitro "porabljala". V industriji imajo pomojem avtomatsko narejeno tako, da se žveplova kislina vedno znova prečišča in koncentrira.

Potem bi načeloma lahko stvar napolnil direktno preko črpalke ali pa indirektno z uporaba podtlaka, sam ne vem kako bi to izgledalo. Za dodatno varnost bi jeklenko lahko še predhodno napolnil z inertnim plinom(v bistvu se mi zdi, da je to pri uporabi "eksplozivnih" plinov skorajda nujno).

Pomojem bi z upoštevanjem vseh možnosti dobil plin, ki bi bil precej varen in precej podoben tistim ki se uporabljajo v industriji/komercialno.

Zadnjič spremenil bdbstone, dne Pe sep 30, 2011 2:58 pm, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 2:50 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

S shranjevanjem vodika doma se jaz nebi igral, kar se tiče jeklenk... je že boljše jeklenko vodika kje kupiti. Vedi, da se vodik utekočini šele pri zelo nizkih temperaturah... par deset kelvinov (kritična temperatura je okoli 33K, nad to temperaturo se vodika s kompresijo ne da utekočiniti), zato je za shranjevanje vodika v jeklenkah pri sobni temperaturi (298.16K) potreben zelo visok tlak. Splošna plinska enačba nam podaja... PV = nRT oz. P = cRT, kar se pravi, da če skompresiraš že 1 mol vodika na volumen 1 liter pri 298.16K, bo tlak znotraj posode enak cca 25 barov, če sem pravilno izračunal. Sicer ne vem za koliko časa ti misliš shranjevati vodik, ker ti bo verjetno počasi uhajal ven iz posode. Molekule vodika so zelo majhne in najdejo še tako majhno špranjo. Saj veš, kako se že Helijevi baloni skrčijo čez čas. :x

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 3:37 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Jeklenke pri meni odpadejo, predvsem iz varnostnih razlogov. Razmišljal sem v smeri jeklenega zvona pod vodo oz neko tekočino če je vlaga v plinu problem (parafinsko olje?).

Zdej shranjeval ga nebi dolgo, dejanski manj kot 24ur, v bistvu želim samo "proof of concept", namreč rad bi s fotovoltaiko čez dan pridobil nekaj vodika in ga potem uporabil za karkoli pač že

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 3:59 pm 
Odsoten

ti misliš samo merjenje??

Jst sem tako začel, da sem vzel kemijsko časo, na notranjo dno čaše pripopal plastično cevko, časo narobe postavil v drugo posodo z vodo, potem pa skozi cevko, ki sem jo pripopal na dno čaše posrkal zrak v čaši, da je šla voda iz posode v časo nekje skoraj do vrha. Potem sem plin z elektrolizo spravil po isti cevki nazaj v čašo in tako zimeril količino plina, ki je pri tem nastala. S tem se da v bistvu dokaj natančno meriti..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 5:20 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ne vem kje si dobil merjenje. Volumen nastalih plimon me ne zanima ker je irelevantno. Rad bi samo za krajši čas shranil manjše količine plina. Čez dan ko sonce sice PV celice delajo svojo čarovnijo in proizvajajo štrom, potem s tem štromom izvajam elektrolizo vode. Problem nastane ker vodika ne znam shranit. In ker ponoči ni sonca si ne morem pripravit skodelce čaja ker sončne energije nisem znal shranit v obliki vodika :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 7:24 pm 
Odsoten

hmm zanimivo:D Tole z zvonom nisem čisto razumel.

Se mi zdi, da je najbolj, da vzameš navadno 2L plastenko. Če imaš samo vodik, potem se ti ni treba toliko bat, kot če bi imel HHO plin.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe sep 30, 2011 10:16 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Potem bi bilo najbolje, da si res pripraviš nek cilinder oz. cev, ki je v celoti potopljena v vodo. Na vrhu imaš ventil in gor pritrjeno majhno cevko, na spodnji strani je pa cev odprta in noter vtakneš katodo. Si kdaj gledal kako sta mythbustersa lovila prdce... :oops:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So okt 01, 2011 6:08 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Pentan je napisal/-a:
Potem bi bilo najbolje, da si res pripraviš nek cilinder oz. cev, ki je v celoti potopljena v vodo. Na vrhu imaš ventil in gor pritrjeno majhno cevko, na spodnji strani je pa cev odprta in noter vtakneš katodo. Si kdaj gledal kako sta mythbustersa lovila prdce... :oops:

Sem gledal ja, mogoče za "proof of concept" najlažja metoda.

Citiram:
Se mi zdi, da je najbolj, da vzameš navadno 2L plastenko. Če imaš samo vodik, potem se ti ni treba toliko bat, kot če bi imel HHO plin.

Če bi se odločil za mešanco vodika in kisika bi dejansko lahko naredil popolnoma zaprto elektrolitsko celico in bi tako že v osnovi dobil nekaj nadtlaka in bi zadevo lahko preko enosmernega ventila polnil v nek hram. Tak način bi bil mnogo lažji pomoje. Pojavi se pa problem ker imaš že v osnovi eksplozivno mešanco ki je pa nočem. Ali pa zadeva ne predstavlja takega tveganja?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So okt 01, 2011 1:35 pm 
Odsoten

Pretty green flames je napisal/-a:
Pojavi se pa problem ker imaš že v osnovi eksplozivno mešanco ki je pa nočem. Ali pa zadeva ne predstavlja takega tveganja?

No zadeva itak da predstvalja tveganje, vendar je tukaj od marsičesa odvisno. Npr.že pri izbiri materiala za posodo(kak tlak pa ti sploh rabiš?), kak je zadeva zasnovana.. Možnost vžiga vodika po cevki nazaj v posodo, lahko rešiš preprosto tako, da zbašeš v cev kakšno vato, robce, jst sem npr.uporabil kak prevezo za rano s tem da je stvar delala v 100% vseh primerih kolikor sem probal. Drugače se za te namene uporablja neka luknjičasta plastika.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So okt 01, 2011 7:20 pm 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Res zanimivo da se je gdo lotil tele teme :wink: Končno bi se lahko reklo hehe

No sam sem se en čas ukvarjal z razsvetljavo na lesni plin. Ker ima plinska lučka sorazmerno majho porabo in se tko majhnega generatorja ne da nardit je blo treba umes nardit plinohram.

Za test sem vzel kar eno staro 50l ekspanzisko posodo. Stvar je delovala polnih 10min pri maksimalni moči tko da se temu že reče rezultat pomoje. Lesni plin vsebuje tudi okoli 15% vodika kar je za daljše hranjenje mal kritično(noter v ekspanziski je gumijasta duša in guma je znana po tem, da zelo slabi zadržuje vodik).

Sicer je zadeva malo odšla v pozabo, se pa najbrž še letos vrnem na njo ko bom zdradil novo privat pivovarno, ki bo gnana izključno z lesnim plinom.
Zamislil sem si zvonast plinohram iz 200l soda z vodo spodaj in obteženega ene 150l soda zgoraj. Navrh dam škripec, ki bo sod vlekel navzgor in ustvaril podtlak. Plin bo vleklo iz generatorja in ga skladiščilo med vodo in sodom, ko bo sod poln pa utež, ki je vlekla prej sod gor, prestavim na vrh soda in v plinohramu je nadtlak :wink: Plin je pripravljen na gorilnik, lučko, grelec, poleg tega pa tudi očiščen ker se nahaja nad plastjo vode.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So okt 01, 2011 7:23 pm 
Odsoten

bdbstone je napisal/-a:
Pretty green flames je napisal/-a:
Pojavi se pa problem ker imaš že v osnovi eksplozivno mešanco ki je pa nočem. Ali pa zadeva ne predstavlja takega tveganja?

No zadeva itak da predstvalja tveganje, vendar je tukaj od marsičesa odvisno. Npr.že pri izbiri materiala za posodo(kak tlak pa ti sploh rabiš?), kak je zadeva zasnovana.. Možnost vžiga vodika po cevki nazaj v posodo, lahko rešiš preprosto tako, da zbašeš v cev kakšno vato, robce, jst sem npr.uporabil kak prevezo za rano s tem da je stvar delala v 100% vseh primerih kolikor sem probal. Drugače se za te namene uporablja neka luknjičasta plastika.

Aja pa še to... Vate glih nebi uporabljal ker maš zraven večino kisika in ko se to vžge nisi naredil nič. Kokr vem se za to uporablja fina jeklena volna. Princip tiste "od nekega strica z varnostno lučko za rudnike" mrežice :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne okt 02, 2011 6:20 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Minerec, hvala za tale opis, bom probal s takšnim sistemom hrambe.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jan 17, 2013 6:45 pm 
Odsoten

Nekaj takega tudi bi bilo dobro imeti:
http://www.homemadetools.net/benchtop-gas-generator

Nekaj takega imam namen izdelati samo da bi bila izdelana iz alkaten cevi(večja varnost, etc.) in vsaj še eno izboljšavo. Se mi zdi, da bi prišla prav tudi v tvojem primeru..

ali pa tole(za malo večje tlake..): http://trove.nla.gov.au/ndp/del/article/38568050

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jan 17, 2013 7:27 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
tud sam sm že nekej razmišlov v hrambi plina nekak sm pršov do zaklučka da je najlažja vrjanta ta zvonast plinohram katerga je že minerc opisov..

Na discoveryju sm gledov enkrat planetne ekologe al kako se je že oddaja imenovala. plin sta proizvajala iz gnoja (dreka od krav) in ga hranila v enm zlo velikm zvonastm plinohramu.. kukr se spomnm sta onadva na sredini mela cev kot vodilo da se je zadeva premikala oz polnila..

Kakšn volumn maš pa namen hrant ? pri normalnm tlaku?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 18, 2013 12:51 am 
Odsoten

no, sej kle se pogovarjamo o različnih principih..

minerecov način se mi zdi še malenkost boljši, ker npr.tlak ni odvisen od količine zraka in ga lahko poljubno spreminjaš z npr.maso uteži ki jo daš na vrhu soda.. Pri meni je pa pri obeh primerih tlak odvisen od same količine plina, oz.pač konstanten..

Volumen sam mi ni problem, če hočem večji volumen priklopim gor še eno ali večjo posodo.. Problem je edinole v sami ceni, ker že npr.samo osnovni model narejen iz PVC cevi od tistega 'on-demand-benchtop-gas-generator' pride ene 60-80 EUR..

kle se pogovarjamo, na koncu bo pa vsak naredil tist kar je lažje, cenejše in tist kar ma pri roki.. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 18, 2013 12:19 pm 
Odsoten

Za neeksplozivne pline bi šlo pomoje komprimiranje v jeklenko s kompresorjem od hladilnika. Sem ga zadnič prklopu na barometer do 18 bar pa mi je takoj zagnalo iglo čez skalo do palčke, od oka ene 30 bar pa bi še dost več šlo samo mi je barometer izstrelilo v steno:) fora je ker so tko narjeni da nimajo omejitve pritiska, praktično stiska že stiskan zrak ker je vse skupi v posodi zašvasano. Fajn je ker je mejhn pa blazno enostavn za priklopit.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 18, 2013 1:43 pm 
Odsoten

Citiram:
fora je ker so tko narjeni da nimajo omejitve pritiska, praktično stiska že stiskan zrak ker je vse skupi v posodi zašvasano.

to mora bit fajn ja.. si kar predstavljam.. 'hours of fun and joy of destruction' :D moram nujno enkrat dobit enga..

drugače pa mislim shranjevat acetilen, to bi naredil tak, da bi vzel 10 litrsko posodo(za začetek kako manjšo) do vrha napolnil z perlitom in do polovice acetona, acetilen bi nekako probal raztopit v acetonu, če se ne motim, tak tudi polnejo jeklenke?.. karbid bi si pa sam izdelal iz CaCO3 in oglja v kakšni elektropeči, ampak do tega je še dolga..

sem pa končno razumel tvoj sistem hrambe plina, moram reči, da se mi zdi od vsega kar sem gledal, še najbolj preprost in praktičen..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 18, 2013 6:09 pm 
Odsoten

Ja to z acetilenom morem tut js enkrat probat. Industrijsko se ga shranjuje če se ne motim v jeklenkah z acetonom in akt. ogljem pod tlakom do 2 bara kar pri tlaku okrog 4 bare acetilen baje ze lahko eksplozivno razpade na vodik in ogljik.

Kar se pa karbida tiče ga meni ni uspelo nardit več ko mogoče ene par mg, glih tolk da se je zapenu. Sem pa delal v elektropeči iz švasaparata:) upam da boš mel več sreče.

Zanimiva varjanta je tudi natrijev karbid. Če se ne motim sprošča z vodo metan!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne jan 20, 2013 12:46 pm 
Odsoten

za natrijev karbid sem pogledal, spada pod acetilide(upam, da sem prav prevedel): http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_carbide

zanimivo. za oglje osebno sploh nisem vedel, da ga uporabljajo pri shranjevanju. na wikipediji omenijo 'pourous material', tak da sem domneval da bi lahko uporabil kar perlit. tule je pa ta povezava: http://en.wikipedia.org/wiki/Agamassan , spodi je pa tudi povezava na stari patent..

za karbid me pa zanima, si to delal v peči, ali na prostem?

hvala, LP.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 21 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: