Danes je Če nov 15, 2018 1:13 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Ionska in kovalentna vez
OdgovorObjavljeno: Po jan 16, 2017 8:17 pm 
Odsoten

Dan.. zdej zanima me neki glede teh vezi prijatu me je prosil da mu pac razložim ker ve da saj neki o kemiji vem sam na to vprašanje mu nism znav odgovorit in pravzaprav tut mene zanima stvar je taka: dejstvo je da kukr smo se tudi mi učili že v 8 razredu mora vsak atom v neki molekuli imeti 0 ali 8 Oz 2( kar velja za helij in vodik ) elektronov na zadnji lupini torej naj bi dušik ki jih ima 5 dobiv se 3 vezi da jih potem ima 8 (3+5=8) ali pa bi dobiv 5 vezi in jih ima potem 0 (5-5=0) in je vredu potem pa tukaj nastopi tezava na primer najdeš na internetu molekulo hno3 in vides da grejo iz molekule dušika 3 vezi ven in na vsako vez se veže gor en kisik do kle je vredu potem se pa še na enega od treh kisikov veze gor 1 vodik 2 kisika pa ostaneta in imata 1 vez z dusikom kar pa po tem pravilu ni vredu kisik jih ima 6 torej more imeti 2 vezi da jih ima 8 ( 6+2=8) v našem primeru pa ima kisik eno vez z dušikom kar pomeni (6+1=7) kar pa ni vredu in kle zdej jst ne razumem več tega pač mamo dušik ki je vredu pa en kisik ki je vredu pa dva kisika ki jima manjka 1 vez ker imata samo 1 vez s dušikom in ja... to ko rečem da ni vredu in da jima manjka še vse nanaša na to moje pravilo ki naj bi bilo sveto pravilo kemije tko je blo men to razloženo tko da ja upam da sploh razumete moje vprašanje bom vesel če ga saj 1 razume lp..

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ionska in kovalentna vez
OdgovorObjavljeno: Sr jan 18, 2017 10:39 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ena vez dušik-kisik je dvojna, drugi pa sta enojni - na enega izmed teh kisikov je vezan še vodik, drugi kisik pa je v anionski obliki (negativni naboj), dušik pa v kationski (pozitivni naboj). No v bistvu je negativni naboj na kisiku porazdeljen na oba kisika - temu pravimo delokalizirana vez.

SlikaSlika

Vodik tvori z enim kisikom enojno vez, ki vsebuje 2 elektrona. Ta dva elektrona se štejeta na obeh atomih. Se pravi, da se obnašata, kot da sta prisotna v obeh lupinah (kar v bistvu tudi sta) - zunanji orbitali obeh atomov se prekrivata in to nakazuje nastanek kemijske vezi, oba atoma pa si delita oba elektrona. Zatorej ima vodik dva elektrona v zunanji lupini, kisik pa ravnotako dobi dva iz iste vezi. Poleg tega imamo na kisiku še dva nevezna elektronska para (4 elektroni) ter na drugi strani zopet 2 elektrona, ki tvorita vez skupaj z dušikom.

Dušik dobi zako dva elektrona od prvega kisika, poleg tega pa ima vezana še dva kisika. Prvi je vezan z dvojno vezjo, kar prispeva 4 elektrone, drugi pa le z enojno (2 elektrona) Skupaj jih dobimo 8, zato ta konfiguracija drži. Poglejmo še ostala dva kisika. Drugi kisik je vezan z dvojno vezjo, ki prispeva 4 elektrone, poleg tega pa ima še 2 nevezna elektronska para (4 elektroni). Skupaj jih je sedaj 8 - se pravi, da konfiguracija drži. Zadnji kisik pa je vezan le z enojno vezjo (2 elektrona) in ima ravno tako dva nevezna elektronska para (4 elektroni). Skupaj jih imamo 6. Kje se torej nahajata še zadnja dva? V bistvu sta prisotna kot anion, zato bo imel ta kisik negativni naboj. Skupaj jih imamo sedaj 8, kaj pa se zgodi z negativnim nabojem? To seveda pomeni, da imamo ion in ne molekulo. Spregledali smo še eno podrobnost pri dušiku. Dušikov atom sicer obstaja v obliki z nabojem 5+. Ker imamo nanj vezane tri kisike (dva po 1- in enega z 2-), bo skupni naboj na dušiku enak 1+. Torej pozitivni naboj na dušiku in negativni naboj na kisiku se izničita. Molekula je nevtralna.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ionska in kovalentna vez
OdgovorObjavljeno: Če jan 19, 2017 2:53 pm 
Odsoten

Hvala zdej mi je vse bolj jasno... lp

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi