Danes je Če nov 15, 2018 2:11 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: pomoč pri osnovah kemije
OdgovorObjavljeno: To apr 11, 2017 4:35 pm 
Odsoten

evo URL: http://www.alluc.ee

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr apr 12, 2017 12:50 pm 
Odsoten

Ok hvala to mi je zdej jasno samo a mislite da bo dost sam una pravokotna baterija za 9v pač če je dost moči da se izloči klor pa natrij. Pa za natrij mislim tko da ga lahko pol poberem. Lp pa hvala

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe apr 14, 2017 7:36 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe apr 14, 2017 11:09 pm 
Odsoten

Se mi je zdel da bo premal zdej sm dobu pa 12V akumulator to pa mislim da bo dost LP..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 15, 2017 10:20 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Glej, ti moraš za elektrolitsko celico izbrati pravilni potencial in tok. V nasprotnem primeru ti začnejo potekati še stranske reakcije ali pa elektroliza sploh ne poteče. V primeru elektrolize natrijevega klorida ne boš dobil klora in natrija ampak bo na anodi nastal klor, na katodi pa vodik. V raztopini pa bo pričel nastajati še natrijev hidroksid, kar bo povzročilo, da bo pH raztopine narastel. Klor je zelo reaktiven plin in bo takoj reagiral z natrijevim hidroksidom do natrijevega hipoklorita. Pri višjih koncentracijah hipoklorita bo nato potekla reakcija disproporcionacije, kjer bo nastal natrijev klorid in natrijev klorat (NaClO3). Zaradi tega se v industrijski elektrolizi med elektrodama namestijo polpropustne membrane, ki preprečujejo stik klora z natrijevim hidroksidom, saj je nastanek kloratov nezaželen.

Napetosti posamezne elektrolitske celice se gibljejo okoli 3,6V, okvirno pa lahko še povem, da so tokovi v industrijskih NaCl celicah tam okoli 4 kA/m2 anodne površine, kar je ogromno. Treba je tudi uporabiti primerno anodo, da je ne prične razžirati - v industriji se uporabljajo titanove, ki so prevlečene z rutenijevim dioksidom, lahko pa se uporabijo tudi platinaste. Oboje so dokaj drage. Za domačo rabo pa lahko poskusiš uporabiti grafitno anodo, če ti uspe kje dobiti grafit. Potreboval boš tudi ustrezni usmernik z nastavljivo napetostjo.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 15, 2017 11:58 am 
Odsoten

Ok hvala pol z natrijevim kloridom ne bom kompliceru kaj pa če bi dal NaOH? A bi to mogoče šlo? Potem me pa zanima če bi vsaj z 12V akumulatorjem potekla protoliza vode da bi dobu kisik pa vodik. Vem da mam cel kup nepotrebnih vprašanj hvala za odgovor LP.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 15, 2017 1:10 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Šlo bi z elektrolizo taline NaCl, sam v tvojem primeru, glede na izkušnje in use je najlažje če ga kupiš.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 15, 2017 7:36 pm 
Odsoten

Maš prov... sam zdej sm naredil elektrolizo z tem 12v akumulatorjem in načeloma dela pač govorim o elektrolizi vode in res na eni strani grejo mehurčki kisika na drugi pa vodika... samo gre res zelo počasi to in recimo da se 1 vodni baloncek napihne z vodikom traja to cca 1 uro.. Zdej pa kako bi lahko to pospešil kej al nej dam mal soli not al pa mal zveplene kisline ? Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 15, 2017 9:15 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Z navadno vodovodno vodo ne bo šlo, ker je njena prevodnost prenizka. Za elektrolizo vode rabiš ustrezni elektrolit. Uporabiš lahko žveplovo(VI) kislino 0,1M ali pa raztopino NaOH 0,1M samo pazi, da ti zadeva ne špricne v oči - nosi ustrezna zaščitna sredstva se pravi rokavice in očala! Elektrodi pa naj bosta čim bolj skupaj, vendar se ne smeta dotikati.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne apr 16, 2017 7:03 am 
Odsoten

Ok hvala lepa bom upošteval tvoje nasvete... Zdej bi pa samo še prosil če mi to tko poveš pač ta moja elektrolitska celica v njo gre 1l vode al pa raztopine. In zdej me zanima kok nej dam noter kisline al pa NaOH kot elektrolit ko delam elektrolizo vode. Hvala in lep pozdrav.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po apr 17, 2017 11:03 am 
Odsoten

Kraj: Zelena Ljubljana
Pomoje bi bilo veliko boljše delat elektrolizo taline NaOH. Glede na to, da ima NaOH tališče 318*C, bi to lahko naredil tut na štedilniku :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=eGnPQtai0og tuki zlo lepo pokaže, kako Na dela on. Pazi kaj uporabiš za posodo kjer boš talil, ker s raztopljenim natrijevim hidroksidom se ni za zajebavat :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po apr 17, 2017 8:38 pm 
Odsoten

Hvala ti ful

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe apr 28, 2017 2:24 pm 
Odsoten

Evo zdej sm probu tko kot kaže tm gor samo mi ni ratal uzel sem 12v akumulator NaOH sm stalil z plinskim gorilnikom pa dal elektrode noter in je začela nastajati taka rumeno rjava packarija in to je to nič sledi o natriju... za elektrode sem vzel pa sravf tak kot je na posnetku zdej pa če kdo ve kaj bi šlo lahko narobe lp....

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: