Danes je Po nov 19, 2018 11:32 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: pomoč pri osnovah kemije
OdgovorObjavljeno: Sr sep 15, 2010 10:07 pm 
Odsoten

Pozdravljeni. Jaz pa bi imel nekaj vprašanj iz osnov kemije na katere bi potreboval čim hitrejše odgovore. Upam da sem na pravem naslovu in da mi boste lahko pomagali. Hvaležen bom za vsak namig ali pa nasvet pri mojih vprašanjih.

1. Napiši reakcijo ki poteka, če v raztopino, ki vsebuje natrijev acetat in etanojsko kislino dodamo klorovodikovo kislino:
CH3COOH + HCL --> ?
2. Napiši in uredi enačbo reakcije med cinkom in klorovodikovo kislino. Katera snov je oksidant in katera reducent, katera se oksidira in katera reducira?
napišem naslednje: Zn+2HCl--> ZnCl2 + H2 reducent je Zn, oksidant je vodik. JE TO PRAVILNO?
3. Koliko molekul nastane, če razpade 3mol vode na elemente?
4. Reakcija 2H2+O2-->2H20 je ravnotežna pri visokih temperaturah in je eksotermna v smeri nastanka vode. V katero smer se premakne ravnotežje reakcije pri: zvišanju temperature, znižanju tlaka
moj odgovor: ZVIŠANJE TEMPERATURE BI POVZROČILO DA BI POTEKLA ENDOTERMNA REAKCIJA, v tem primeru bi nastalo več H2 in O2. Ali je to pravilno? Za znižanje tlaka pa ne vem:/

Hvala za vsakršnokoli pomoč!

Na vrh

Naslov prispevka: Re: pomoč pri osnovah kemije
OdgovorObjavljeno: Če sep 16, 2010 5:51 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

gal je napisal/-a:
Pozdravljeni. Jaz pa bi imel nekaj vprašanj iz osnov kemije na katere bi potreboval čim hitrejše odgovore. Upam da sem na pravem naslovu in da mi boste lahko pomagali. Hvaležen bom za vsak namig ali pa nasvet pri mojih vprašanjih.

1. Napiši reakcijo ki poteka, če v raztopino, ki vsebuje natrijev acetat in etanojsko kislino dodamo klorovodikovo kislino:
CH3COOH + HCL --> ?
2. Napiši in uredi enačbo reakcije med cinkom in klorovodikovo kislino. Katera snov je oksidant in katera reducent, katera se oksidira in katera reducira?
napišem naslednje: Zn+2HCl--> ZnCl2 + H2 reducent je Zn, oksidant je vodik. JE TO PRAVILNO?
3. Koliko molekul nastane, če razpade 3mol vode na elemente?
4. Reakcija 2H2+O2-->2H20 je ravnotežna pri visokih temperaturah in je eksotermna v smeri nastanka vode. V katero smer se premakne ravnotežje reakcije pri: zvišanju temperature, znižanju tlaka
moj odgovor: ZVIŠANJE TEMPERATURE BI POVZROČILO DA BI POTEKLA ENDOTERMNA REAKCIJA, v tem primeru bi nastalo več H2 in O2. Ali je to pravilno? Za znižanje tlaka pa ne vem:/

Hvala za vsakršnokoli pomoč!

1: CH3COONa + HCL => NaCl + CH3COOH
Klorovodikova kislina on ocetna kisline med seboj ne reagirata. Pri Natrijevem acetatu pa močnejša kislina (HCl) izpodrine šibkejšo (Ocetna).

2: Zn + 2HCl => ZnCl2 + H2
Oksidant je tista snov, ki oksidira neko drugo, sama se pa reducira (oz jo reducira neka druga snov). Reducent je tista, ki reducira neko drugo snov, sama se pa oksidira. Oksidacija pomeni oddajanje elektronov - Cinku se pri reakciji zviša naboj, ker odda dva elektrona in se oksidira (je reducent, ker reducira protone do vodika). Protoni so tu oksidanti, ker oksidirajo cink, sami se pa reducirajo do vodika (sprejmejo elektrone).

3: 3H2O => 3 H2 + 1.5 O2
Nastanejo 3 moli vodika in 1.5 mola kisika. Koliko molekul je pa to, pa lahko izračunaš tako, da obe števili pomnožiš z avogadrovo konstanto.

4: Pri višanju tlaka je tako, da se reakcija pomakni v tisto smer, kjer je manj plinastih produktov.

Tkole, upam, da sem tole pravilno povedal, ker je ura čas za službo, pa se mi malo mudo.

papa!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če sep 16, 2010 1:01 pm 
Odsoten

Super. Najlepša hvala. Vprašal bi samo še če pravilno rešim naslednjo nalogo: Koliko je koncentracija raztopine H2SO4, če za titracijo 25mL te raztopine porabimo 12.8ml raztopine NaOH s koncentracijo 0,120mol/L?

rešim tako: 2NaOH+H2SO4-->Na2SO4+2H20
n : n = 2:1
cxV=2cxV
c(H2SO4)= c(NaOH)xV(NaOH)/ 2x V(H2SO4)

rešim pravilno??

In pa: Zanima me, ali v primeru ogljikovega tetrafluorida CF4 nastanejo štirje vezni elektronski pari in pa 12 neveznih elektronskih parov? Zanima me zato, da vem če pravilno razumem. hvala

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če sep 16, 2010 9:54 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

gal je napisal/-a:
Super. Najlepša hvala. Vprašal bi samo še če pravilno rešim naslednjo nalogo: Koliko je koncentracija raztopine H2SO4, če za titracijo 25mL te raztopine porabimo 12.8ml raztopine NaOH s koncentracijo 0,120mol/L?

rešim tako: 2NaOH+H2SO4-->Na2SO4+2H20
n : n = 2:1
cxV=2cxV
c(H2SO4)= c(NaOH)xV(NaOH)/ 2x V(H2SO4)

rešim pravilno??

In pa: Zanima me, ali v primeru ogljikovega tetrafluorida CF4 nastanejo štirje vezni elektronski pari in pa 12 neveznih elektronskih parov? Zanima me zato, da vem če pravilno razumem. hvala

Pazi! Žveplova (VI) kislina je dvoprotonska kislina, kar pomeni, da boš pri titraciji imel dva preskoka. Kateri preskok pa meriš je pa čisto odvisno od indikatorja oz. pH območja.

Prva stopnja: H2SO4 + NaOH => NaHSO4 + H2O
Druga stopnja: NaHSO4 + NaOH => Na2SO4 + H2O

Titracijska krivulja zgleda takole:
Slika

Ti imaš 0,120 molarno raztopino NaOH, ki jo pri titraciji porabiš 0,0128 L. Torej si za reakcijo porabil 0,120 mol/L * 0.0128 L = 1,536 mmol NaOH. Če meriš rvo stopnjo, boš porabil en ekvivalent, če meriš pa drugo stopnjo, pa dva ekvivalenta. Tako izračunaš število molov kisline, ki se je nevtralizirala. Ko imaš število molov, to deliš z volumnom kisline (25 mL) in dobiš koncentracijo.

Kako to misliš, če nastanejo elektronski pari? Vezi nastajajo le pri sintezah, v spojinah so pa že prisotni. Enojna vez vsebuje dva vezna elektrona oz. en vezni elektronski par. Ogljikov tetrafluorid ima en ogljikov atom, ki je povezan kovalentno s štirimi vezmi na fluorove atome. Vez C-F je enojna, te pa imaš štiri, zato so tukaj štirje vezni elektronski pari. Fluorid pa ima okoli sebe 8 valenčnih elektronov (je v osmi skupini v periodnem sistemu). Teh osem elektronov se razporedi tako, da jih je 6 v neveznih el. parih (torej 6 / 2 = 3 nevezni pari za vsak fluorov atom) in dva elektrona v veznem elektronskem paru (gre za vez C-F). Skupaj jih imaš torej 4 x (1 vezni + 3 nevezni) = 4 vezni in 12 neveznih.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jan 26, 2017 3:18 pm 
Odsoten

Dan mene pa kle samo zanima če mi kdo lahko napiše nevtralizacijo med : H3PO4 in NaOH in pa med H2SO4 in KOH : ker mi smo mel pravilo kislina+baza ------》sol+voda in zdej če gledamo Nej bi šlo to tko:

H3PO4+NaOH--------》NaPO4+H2O in to pol nastane natrijev fosfat in voda sam pri te reakciji zdej ostaneta 2 vodika zdej pa nevem kam gresta Al se samo sprostite pa pol reakcija zgleda tko : H3PO4+NaOH--------》NaPO4+H2O+2H Al kako drgac ni mi Jasno čist

Pri H2SO4+KOH je pa ista zgodba sam da pa ostane 1 vodik upam da mi bo kdo to razložil..

Sej vem da take osnovne stvari sprašujem ko bi jih mogu vedet samo mamo tko za en drek učitla kemije v šoli da noben noč ne dojema... mene pa lih take stvari zanimajo pol pa kle sprašujem lp.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 30, 2017 2:51 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kadar imaš reakcijo med kislino in hidroksidom potem nikoli ne nastane vodik, vedno voda. Vodik nastane le, če kislina reagira z neko reaktivno kovino npr. aluminij, cink, magnezij. Pri reakciji dušikove(V) kisline z bakrom pa namesto vodika nastanejo dušikovi oksidi. Fosforjeva kislina je tro-protonska kislina, zato lahko sprejme tri ekvivalente natrijevega hidroksida.

Reakcija fosforjeve kisline gre pa takole:
H3PO4 + NaOH => NaH2PO4 + H2O
NaH2PO4 + NaOH => Na2HPO4 + H2O
Na2HPO4 + NaOH => Na3PO4 + H2O

Oz. celokupna reakcija:
H3PO4 + 3 NaOH => Na3PO4 + 3 H2O

Za drugi primer pa poskusi sam najti rešitev. KOH in NaOH sta obe bazi alkalijskih kovin (naboj kovinskega kationa je +1).

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 30, 2017 4:04 pm 
Odsoten

Ok hvala že bolš dojemam zdej mam pa še vprašanje pol ko mam fosforjevo kislino pa natrijev hidroksid po končani reakciji te kisline in baze kateri produkt potem dobimo NaH2PO4 ali Na2HPO4 ali Na3PO4 ali vse tri pač to mislim po končani reakciji.... zdej pa če se ne motim bi potem nevtralizacija med zvepleno kislino in kalijevim hidroksidom izgledala tako:

H2SO4+NaOH=》KHSO4+H2O
KHSO4+NaOH =》K2SO4+H2O

Pol pa celo kupna reakcija:
H2SO4+2 KOH=》 K2SO4+2 H20

Zdej sem pač delu po zgledu fosforjeve kisline (zgoraj)

Pol me pa še zanima reakcija med Amoniakom in zvepleno kislino jaz mislim da je tkole prosim povej če je prov sam Tut ce je prov pol kle nastane samo sol brez vode in brez vodika ??? Oz brez česarkoli

H2SO4+2 NH3=》[NH4]2SO4

Pa res hvala za vaše Oz tvoje odgovore :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 30, 2017 7:05 pm 
Odsoten

Se opravičujem za napako tam kjer sem napisal na prejšnjem postu nevtralizacijo za zvepleno kislino pa natrijev hidroksid popravljam v kalijev hidroksid tko da je zdej v prejšnjem postu velja zvepleno kislina in kalijev hidroksid

Torej:
H2SO4+KOH=》KHSO4+H2O
KHSO4+KOH=》K2SO4+H2O

Pa se celo kupna reakcija:
H2SO4+2KOH=》K2SO4+2H2O

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jan 30, 2017 11:25 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Pri nevtralizaciji (dodajanje NaOH v H3PO4) najprej dobiš natrijev dihidrogenfosfat (NaH2PO4). Ko se porabi prvi ekvivalent NaOH (se pravi, da v raztopini nimaš več H3PO4 ampak samo NaH2PO4), začne nastajati natrijev hidrogenfosfat (Na2HPO4). Sedaj imaš v zartopini zmes obeh dveh. Ko se porabi še drugi ekvivalent NaOH, pa začne nastajati natrijev fosfat (Na3PO4). Če dodajaš H3PO4 v NaOH, pa poteka stvar v obratni smeri. Ker je fosforjeva(V) kislina 3-protonska, boš za nevtralizacijo enega mola kisline porabil 3 mole hidroksida, da ti nastane čista natrijeva sol (brez vodikov).

Tule na primer imaš titracijsko krivuljo za fosforjevo kislino z raztopino NaOH enake molarne koncentracije (0,1 mol/l). Vidiš lepo kako ti pH vrednost preskoči pri ekvivalentih - to se na široko uporablja pri analitskih metodah. Ker pH močno skoči, to povzroči, da nekatere spojine spremenijo barvo. Tem spojinam pravimo indikatorji. Enostavno vzorec titriramo toliko časa, da opazimo reskok barve. Nato odčitamo količino porabljenega reagenta in izračunamo koncentracijo analita v vzorcu.
Slika

Tista reakcija glede žveplove(VI) kisline je pravilna. Sicer lahko napraviš reakcijo tudi z mešano bazo npr. najprej dodajaš NaOH in nato še KoH, dobil boš pač sol obeh kovin (kalijev natrijev sulfat).
H2SO4 + NaOH => NaHSO4 + H2O
NaHSO4 + KOH => KNaSO4 + H2O

Pri amonijaku je tudi pravilno. Sicer nekateri zapišejo amonijak kot NH4OH namesto NH3 vendar je tole mišljeno za vodne raztopine. Sam NH3 je pri atmosferskem tlaku in sobni temperaturi plin. Lahko torej napišeš oboje, pač pri enem imaš še vodo zraven, pri drugem pa ne. Oboje je pravilno vendar se ponavadi piše kar druga reakcija (brez vode).
a) H2SO4 + 2 NH4OH => (NH4)2SO4 + 2H2O
b) H2SO4 (aq) + 2 NH3 (aq) => (NH4)2SO4 (aq)

Tisti "(aq)" pomeni aqua, kemikalija se nahaja v obliki vodne raztopine.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To jan 31, 2017 2:15 pm 
Odsoten

Ok hvala zdej mi je to že vse skor jasno...zdej pa če bi mi lahko prosim še tole Mal bolj podrobno razložil pač prejšnji teden smo dali v šoli pri kemiji v epruveto fosforjevo kislino in notri smo dali natrijev hidroksid po končani reakciji je na dnu epruvete ostala kristalna bela snov( kot da bi notri dali neko sol ki se v vodi ne topi ali pa je raztopina že nasičena)in zdej pol ni učitelj nič razložil posebej katera sol je in Tut reakcije ni napisal reku je samo da smo dobil natrijev fosfat... zdej pa a je tm res samo natrijev fosfat (Na3PO4) Al je prisotnih se vsaj kaj ostalih dveh soli (NaH2PO4 in Na2HPO4).....? Verjetno pa je to odvisno Tut Mal od količine kok smo dali česa pa tko....

Pol bi me pa še zanimal nevtralizacija med zvepleno kislino pa kalcijevim hidroksidom jaz bi reku da je tko:

H2SO4+Ca(OH)2=>CaSO4+2 H2O
Pač samo zanima me če je prav

Pa če bi lahko še uprasu kaj pomeni ta (VI) oznaka pri kislinah to je rimska številka 6 sam nevem če ma to kle kej veze.

Aja pa samo še to a morajo biti kisline koncentrirane da poteče reakcija ko jst sem vzel 35% zvepleno kislino ker koncentrirane nikjer ne dobim in sm dal noter natrijev hidroksid in se ni skor nič zgodilo zato nevem Al pa enako ko sm dal v to enako kislino kos bakra pa sm pričakoval da bo nastav bakrov sulfat zdej pa ni še nič zgodilo kot da bi jo dav v vodo dejansko NIČ zdej lahko da se ni nič zgodilo ker ni bla koncentrirana kislina Al pa ker sm zasledil nekje da moreš dodat se 30% H2O2 pa pol s tem neki delat.... lp pa res hvala ker se ti da z mano ukvarjat :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr feb 01, 2017 10:21 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kaj nastane je odvisno od količine dodanih kemikalij. Če imaš NaOH v prebitku, potem v celoti nastane natrijev fosfat (Na3PO4), v raztopini pa imaš še nekaj ostanka NaOH. Če ga nimaš v prebitku, pa nastane določeni vmesni produkt, lahko imaš tudi zmes dveh soli. Do kristalizacije pride, ker je bil prebit topnostni produkt nastale substance. Ta se izloči iz raztopine v obliki kristalov - to pa še ne pomeni, da ti kristali niso topni v vodi. Lahko so zelo dobro topni, vendar pa je trenutna raztopina že nasičena in zato kristalov ni možno več raztopiti. Če bi kristale prenesel v svežo destilirano vodo, bi se popolnoma raztopili.

Reakcija za nastanek gipsa je pravilna. Sicer dejansko ne nastane brezvodni kalcijev sulfat ampak ga dobiš v obliki kristalohidrata (trdna snov, ki ima dve kristalno vezani vodi, CaSO4 * 2 H2O).

Rimske številke v imenih spojin pomenijo naboj, ki ga ima kation v določenem delu molekule. Npr. pri žveplovi(VI) kislini to pomeni, da ima žveplo v sulfatu naboj +6. Zraven imaš še 4 kisike, ki imajo naboj -2 (skupaj -8). Če sedaj sešteješ negativni in pozitivni naboj, boš dobil naboj 2-. Se pravi sulfatni anion ima skupni naboj 2-, zato lahko veže dva kationa z nabojem 1+ (npr. Na2SO4) ali pa enega dvovalentnega (CaSO4). Soli žveplove(VI) kisline se imenujejo sulfati. Tukaj je splošno znano, da gre za anion SO4(2-) zato v teh primerih rimskih številk ponavadi ne pišemo. Tudi kationi v neki soli imajo lahko različen naboj (posledično so to tudi različne soli, čeprav vsebujejo enake elemente).

Na primer:
Železov(II) sulfat = FeSO4
železov(III) sulfat = Fe2(SO4)3

Kisline ni nujno, da so kemikalije koncentrirane. Če imaš močno kislino in bazo, bo reakcija potekla tudi v razredčenih raztopinah. Če nisi ničesar opazil, še ne pomeni, da reakcija ni potekla, res pa je, da pri koncentriranih reaktantih dobimo bolj burno reakcijo, saj se sprosti več energije. Verjetno si pričakoval, da bodo iz raztopine izpadli kristali. To se ni zgodilo, ker imaš v zmesi dovolj vode, da je v njej topna vsa nastala snov. Če bi nastalo raztopino uparil na dovolj majhen volumen, bi zagotovo dobil tudi kristale. Topnost je odvisna tudi od temperature. Večja temperatura ponavadi pomeni večjo topnost, zato se raztopino po reakciji še ohladi, da izpade še več kristalov. Ta pojav se izkorišča pri čiščenju kemikalij - postopku pravimo prekristalizacija.

Žveplova(VI) kislina je močna kislina tudi v hladnem, žal pa ni tudi močan oksidant. Za razliko od dušikove(V) kisline, ki je močan oksidant že v hladnem, je treva žveplovo(VI) kislino nekoliko segreti, da reakcija z bakrom poteče. Kot sem že omenil, je reakcija med bakrom in žveplovo(VI) kislino nekoliko drugačna. Tukaj ne nastaja vodik, ker se baker nahaja pri bolj pozitivnih napetostih v napetostni vrsti standardnih potencialov (glej wikipedijo ).

Pravilna reakcija se glasi takole:
Cu(s) + 2 H2SO4 => CuSO4 + SO2 + 2 H2O

Kot vidiš, se v tem primeru porabi nekaj same kisline za oksidacijo bakra v 2+, pri tem pa nastane nekaj žveplovega dioksida. Reakcijo seveda lahko pospešiš tudi v hladnem z dodatkom vodikovega peroksida, ki je dober oksidant v hladnem. Zato pač reakcija poteče veliko hitreje. Bodi tukaj zelo previden. Zmes žveplove(VI) kisline in vodikovega peroksida je izredno korozivna. Slišal sem tudi nekaj govoric, da so določeni kriminalci uporabljali ravno to zmes, da so se znebili človeških trupel (mesa).

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr feb 01, 2017 5:22 pm 
Odsoten

Hvala ti..... zdej načeloma vse razumem kar se tega tiče zdej me pa zanima 1 stvar se zdej kako bi potekla reakcija med kasno organsko kislino naprimer med citronsko kislino in natrijevim hidroksidom?

C6H8O7+NaOH=>?

Pač zdej nevem čist ne ker pač ja Nej bi nastala voda pa natrijev citrat sam nevem ker sm slišu da obstajajo trije natrijevi citrati in zdej mi ni čisto jasno kako in kaj?

Pol me pa še zanima če je tole spodaj pravilno da vidim če zdaj tole res obvladam gre pa za reakcijo med ogljikovo kislino in natrijevim hidroksidom:

H2CO3+NaOH=>NaHCO3+H2O
NaHCO3+NaOH=>NaCO3+H2O

Celokupna reakcija:
H2CO3+2 NaOH=>NaCO3+2 H2O

Sam če potem v H2SO4 dolijemo H2O2 kaj tocno je namen peroksida v tem primeru?? Pač ja pospeši reakcijo ampak me zanima kako in zakaj in potem to pri enačbi na vpliva na to ali pač??

Pol bi me pa samo še tole zanimal mogoče to ne paše sem sam pač ko smo že prej o zvepleni kislini lih govoril pač ko Nej bi zmesu skupi H2SO4 pa KMnO4 pa gor kapnil etanol bi se vzgalo naj bi šlo za reakcijo:

2 KMnO4+H2SO4=>K2SO4+Mn2O7+H2O

Zdej pa kle pri tem posebej poudarijo da more biti kislina koncentrirana zdej pa jaz sem enkrat doma vzel 35% H2SO4 kislino in jo segreval vzel sem jo 150 ml in jo segreval da jo je ostalo še 57.5 ml (ker v 100 mL 35% H2SO4 je 65 ml vode in ker sm uzel 150 ml je to 65ml+32,5ml=92,5ml vode v 150 ml 35% H2SO4 in pol 150ml-92,5ml=57,5ml) naj poudarim da tudi ko jo je bilo še samo 57.5 ml se je še vedno kadilo kot da bi izhajalo H2O para ampak nevem smrdeti je pa Tut začelo.? In potem sem ta poskus (omenjen v kemijski enačbi zgoraj) naredil in je delovalo zdej pa nevem Al je delovalo ker sm jo nevem uspel koncentrati na nevem naprimer 80% ali je delovalo zato ker mi jo je res uspelo koncentrirati do maksimuma?? Lp pa hvala za odgovor.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr feb 01, 2017 11:33 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Za vsako kislino pač pogledaš koliko protonska je. Citronska je 3-protonska, zato lahko teoretično sprejme do tri natrijeve ione. Podobno, kot pri fosforjevi, ti najprej nastane natrijev dihidrogencitrat (prvi ekvivalent), nato natrijev hidrogencitrat (drugi ekvivalent) in na koncu še natrijev citrat (tretji ekvivalent). Skupaj so trije. Pri vsaki stopnji pa nastane še ena molekula vode - skupaj so tri.

Tole z ogljikovodikovo kislino ne bo šlo po tej poti, saj ogljikovodikova kislina ni obstojna in takoj razpade na ogljikov dioksid in vodo. Če se ne motim, se karbonate pridobiva z uvajanjem ogljikovega dioksida v raztopino določenega hidroksida. Če bi namesto ogljikovodikove kisline uporabil katero drugo dvovalentno oz. dvo-protonsko kislino npr. oksalno ali malonovo, bi bile reakcije vredu.

Glede vodikovega peroksida v žveplovi(VI) kislini si lahko prebereš tule. Na strani je napisan tudi mehanizem reakcije, ki poteka v raztopini.

Jaz ti toplo priporočam, da žveplove(VI) kisline in permanganata ne mešaš skupaj, ker ti lahko vse skupaj eksplodira (nastali Mn2O7 je eksploziven)! Če želiš napraviti kak eksperiment samovžiga, potem raje uporabi kalijev permanganat in glicerol.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če feb 02, 2017 7:03 am 
Odsoten

Ok hvala zdej mi ne načeloma vse jasno glede tega lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To mar 21, 2017 9:19 pm 
Odsoten

Dan... a bi mi lahko kdo napisu urejeno kemijsko reakcijo med CH3COOH in Ca(OH)2 hvala in lep pozdrav.....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To mar 21, 2017 10:29 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

http://www.webqc.org/balance.php

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr mar 22, 2017 4:03 pm 
Odsoten

OK hvala... zdej pa a mi lahko samo še en tole preveri če stima ker kle neki napiše da je error.

2 Ch3ch(oh)cooh+Ca(oh)2----》Ca(ch3ch(oh)coo)2+H2O

Pač če lahko samo en preveri če gre ta reakcija res tko kot sem jo zapisu lp...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr mar 22, 2017 10:32 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

2 CH3COOH + Ca(OH)2 ----> (CH3COO)2Ca + 2H2O

Vodik se pri karboksilni skupini odcepi in tudi pri hidroksidu se hidroksidna skupina odcepi in nastane kalcijev etanoat in voda.

Če ti je bl razumljivo tako:
2(CH3COO-) + 2(H+) + (Ca2+) + 2(OH-) ---->(CH3COO)2Ca + 2H2O

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če mar 23, 2017 2:12 pm 
Odsoten

Ok hvala ti zdej razumem....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To apr 11, 2017 8:17 am 
Odsoten

Dan zdej me zanima za elektrolizo. Pač recimo da ni hotu natrij naredit tko da dam nacl v vodo in zdej nej bi se na eni strani sproščal klor na drugi pa naj bi se nabiral natrij.. zdej pa če lahko mi en pove kok to kej drži... Pa kako bi lahko naredil elektrolizo doma na zelo preprost način da bi natrij dobil ker elektrolize nimam pojma kje bi jo lahko kupil... Hvala za odgovore.....

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: