Danes je Po nov 19, 2018 11:16 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 45 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Hcl
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:18 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Imam malo preveč solne kislina, pa me zanima če se jo da uporabit še za kaj drugega kot AP? (je 30%)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:21 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: pakistan
lahko čistiš wc

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:22 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Zagreb
lol,lol čovječe dobro si rekel!!!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:23 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Roky_AK-47 je napisal/-a:
lahko čistiš wc

hehehe, za to uporabljam druga čistila :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:23 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Za jedkanje veij v elektrotehniki.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:35 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
boštjan povej kaj več, jaz sem mislil da se s HCl ne da.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 4:36 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

vrž not cink baker al kej tazga da dobiš H2 pa sol. pol pa H2 v milnico dej pa maš pokalni plin.
praviloma morš zravn dat tut O2. ampak bo šlo pomojem tut brez.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:00 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ripper je napisal/-a:
vrž not cink baker al kej tazga da dobiš H2 pa sol. pol pa H2 v milnico dej pa maš pokalni plin.
praviloma morš zravn dat tut O2. ampak bo šlo pomojem tut brez.

in kako daš h2 (plin :D) v milnico ... bi blo zanimivo za probat

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:05 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Vzami HCl, nalij jo v erlenmajerico, na vrh daj milnico (naj nekdo pove, če je to varno, potencialna bazičnost mila me skrbi), nato v HCl vrži npr. košček cinka, izhajal bo vodik, ki se bo ujel v milnico, nastali bodo mehurčki, ki jih prižgi z gorečo palčko.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:12 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
To je drugače postopek za pridobivanje višjih maščobnih kislin. Ampak če ne boš segreval vsebine erlenmayerice bi moralo biti vredu. Pa daj razredčeno HCl (15%). Bi blo pa kul če bi dodal še neko tekočino, ki se ne bi mešala z milnico ali klorovodikovo kislino in bi naredila plast med tema dvema tekočinama. Tako nebi prišlo do stika :P . Samo ne vem kaj bi lahko uporabil :roll: .

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:20 pm 
Odsoten

Hja, najbolje je da uvajaš vodik v posodo z milnico (Kippov aparat)...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:21 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Mogoče bi lahko namesto cinka dal kakšno še manj reaktivno kovino, da zmanjšaš tveganje. Recimo baker od boj dostopnih, idealen bi bil molibden, ki ga pa 100% nimaš pa še predrag je za to.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:25 pm 
Odsoten

Mah, sej cink ni pretirano reaktiven, tako da se ga brez skrbi da uporabiti. Med drugim ga prakticirajo v Kippovih aparatih.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:35 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kaj pa če bi erlenmajerico zaprl in vstavil cevko not ... pa potem to napeljal v milnico ..?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:38 pm 
Odsoten

Ja sej to govorim.
Jest si pod uvajanje predstavljam to.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:40 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

differenxe je napisal/-a:
boštjan povej kaj več, jaz sem mislil da se s HCl ne da.

Dokler je HCl solna kislina gre tako: (nisem nikoli blestel v kemiji)
(Naj opozorim, da tale ''spis'' ni moje delo ker sem prelen, da bi ga sam napisal, sem ga samo kopiral, a ker je bil objavljen na internetu, potem verjetno ni problema z avtorjem.)

Na tej strani bi rad napisal nekaj korakov pri izdelavi tiskanin z uporabo fotopostopka. O tem sem prebral kar nekaj člankov in se pogovarjal z nekaterimi izkušenimi ljudmi. Seveda je par pogruntavščin zrastlo tudi na mojem zelniku (predvsem zaradi pomanjkanja ustrezne opreme). Z tem načinom sem namreč naredil že celo vrsto najrazličnejših tiskanin. Na nekatere med njimi sem zelo ponosen. Ob zadostni meri natančnosti se da namreč narediti zelo tanke vezice. Meni namreč brez problemov uspe "potegniti" vezico med nogicama SMD čipa. Najvažnejše pri celotni zadevi pa je, da je cenovno zeloooo ugodna. Pa kar na delo:
1.) Izdelava tiskanine:
Prvi korak je risanje tiskanega vezja. Tu obstaja več možnosti. Sam uporabljam "pač en program", s katerim skonstruiram vezje. Priporočam vam, da če se le da, naredite vezje enostransko (sploh če mislite narediti več enakih tiskanih ploščic). Ni pa nobene ovire tudi pri dvostranskih ploščicah.
2.) Beseda o tiskanju na folije:
Sedaj je potrebno "spraviti" tiskano vezje na ustrezen medij. Zelo vam odsvetujem fotokopiranje na folije, ker je tisk tako prosojen, da skorajda ni mogoče narediti tiskanine. Dobro se obnese printanje na folijo. Sam uporabljam zelo poceni Epsonov printer (stylus color 440) in ga ne menjam za nič na svetu. Vse kar morate paziti je to, da je tisk na foliji zelo črn. Pod to mislim tako črn, da skozi ne vidite niti Sonca. To je zelo pomembno za uspešno pripravo tiskanine. Prav tako priporočam (v nasprotju z mišljenjem večine), da folijo potiskate tako, da bo, ko jo boste položili na ploščico, potiskana stran obrnjena stran od ploščice. Če boste naredili obratno, se vam zna zgoditi, da se vam bo pod visoko temperaturu žarnice sprijel foto lak na ploščici z barvo na foliji. To pomeni uničenje in povratek na prvo točko.
3.) Priprava ploščice:
Sledi priprava ploščice. Dolgo časa sem sam pripravljal ploščice. To je najcenejša metoda, ki pa ima tudi svoje slabe strani. Procedura je naslednja: V ustrezni trgovini kupiš foto lak in ploščico (priporočam čim večjo). Pred nanosom laka jo dobro očisti in pošpricaj z lakom (simpl). Nato jo vržeš v pečico in pri cca 70 stopinjah pečeš 15 - 30 min. Ta korak je že problem, ker bi prav rad videl tvojo mamo, ko ji boš v pečico porino plato. Poleg tega še ta postopek zelooo smrdi. Skratka pozabi. K sreči se da tudi ploščico posušiti kar na prostem, kar traja cca 1 dan. Seveda sem skoraj pozabil povedati, da je s foto lakom potrebno delati v temnem prostoru. Vse lepo in prav. Vendar ko boš ploščico pogledal pobližje, boš videl prašne delce. Le ti so vzrok, da sem prenehal z izdelavo sam. Problema ni, dokler načrtujete usmernike, močnostne ojačevalnike, ... skratka vezja z debelimi vezicami. Sam pa uporabljam zgolj SMD elemente, kjer pa vam prašni delec lahko povzroča hude preglavice. Zaradi tega raje kupi že lakirano ploščico, ki sicer zelo draga ampak je vsaj dobra.
4.) Osvetljevanje:
Sedaj ko imamo ploščico in potiskano folijo, se spravimo zadevo osvetjevati. Folijo damo enostavno na ploščico (pazi kako jo obrneš) in na vse skupaj položimo steklo ali še veliko bolje pleksi steklo (ker ne absorbira toliko koristnih UV-žarkov. Pri mojem delu se je za te potrebe zelo dobro obnesel pokrov od ovitka za CD-je. Ve da se sliši smešno, vendar stvar funkcionira. Celotni "sendvič" ustrezno obtežimo in jo izpostavimo svetlobi. Verjeli ali ne naslednim stavkom je vaš problem. Sam sem uporabljal dolgo časa navadno namizno 50W

P.S.: HCl:H2O2:H2O=1:1:2, to se pravi en del HCl, en del H2O2 in dva dela H2O (voda, če kdo ne ve :lol: ).

Mislim pa da deluje na sledeč način (sam naredil 8) ):

H2O2 baker oksidira v bakrov oksid, Solna kislina, ga nato spremeni v bakrov klorid (klorat,...kar koli že), ta pa je topen v vodi. Seveda, morata biti oba HCl in H2O2 30 procentna.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 5:43 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Lahko tudi vodik dobiš, kot so že zgoraj rekli. Jaz sem naprimer vrgel košček aluminij folije v solno in se je začelo ornk kadit (raje nisem probal z vžigalnikom), a moraš paziti na živali, moj pes je bil preveč firbčen in je pršu blizu in se mu je malo začelo vrteti, sej sm ga stran zvleku ampak smešno je bilo videti, kako je bil firbec bolj zanimiv od kisika :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 6:06 pm 
Odsoten

okoljevarstvenik je napisal/-a:
Mogoče bi lahko namesto cinka dal kakšno še manj reaktivno kovino, da zmanjšaš tveganje. Recimo baker od boj dostopnih, idealen bi bil molibden, ki ga pa 100% nimaš pa še predrag je za to.

pretiravaš...
najlažje je narediti tako:
v erlenmayerico z ozkim vratom nalij HCl in notri vrži neko kovino. v vrat daj cevko, nato pa ga zatesni(plastelin bo kar OK). cevka naj vodi v neko drugo posodo, polno milnice, v njej pa že predhodno naredi nekaj mehurjev(tresenje, ipd.). če je milnica vredu pripravljena, bodo mehurji, polni vodika, poleteli proti stropu. prižigaš jih lahko z gorečo palčko. lahko jih tudi ujameš na roko, obraž čimbolj oddaljiš in jih zažgeš s palčko(to smo počeli na poletnih delavnicah v IJS).
aja, pa prvo raje nekaj časa pusti, da vodik nastaja, da izpodrine iz erlenmayerice in cevke zrak :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 6:13 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
boštjan, si siguren da si skoprial do konca? ker tam reče da se za tem stavkom skriva problem, potem pa konec :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To maj 20, 2008 6:18 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Bled
http://www.elektro-n.com/forum2/viewforum.php?f=29

če bi kdo rad vedel, kako se delajo tiskana vezja ...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 45 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: