Danes je Po mar 25, 2019 8:52 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Velikost motorja in odprtina šobe
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 4:43 pm 
Odsoten

Zdravo vsem!

Sem čisto frišn na tem forumu in sem že kar kakšno uro pregledoval kje bi našel odgovor na to vprašanje.
Zanima me namreč, če kdo ve ali če ima kdo kakšno skico, KOLIKO MORA BITI VELIKA ŠOBA PRI RAKETI v primerjavi z celim motorjem?
Npr., če imam jaz motor debeline 5 cm in višine 15 cm koliko mora biti velika odprtimna za šobo. Kakšna so razmerja, kajti največkrat se dogaja, da je šoba premajhna (raketo raznese) ali prevelika.
Gorivo je soliter + sladkor.

Hvala za odgovore. LP I.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 4:56 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
še en ki ni prebral navodil... :( :?

že eno uro pregleduje forum... :(

ta forum je povezan s stranjo http://www.geocities.com/pirotehnicni_raj/ (isti avtor!)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 5:22 pm 
Odsoten

Kraj: Primorska-Portorož
šoba mora biti nekje okoli 3x manjša...torej če je širina 3cm naj bo šoba nekje okoli 9mm...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 8:02 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Logatec
Presek šobe se določa glede na površino gorenja goriva...
Več bo vedel Andre, ali pa Richard Nakka ;)

LP
Tomzi

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 8:47 pm 
Odsoten

Hvala lepa "mali bombaš" . Če si tako pameten in ne znaš postreči z odgovorom ampak se znaš samo spotikat ob druge, potem raje utihni,kajti na ta način samo odganjaš ljudi iz foruma, kar pa je za administratorja in moderatorje tega foruma pomoje zelo slabo.
Če si tako pameten pa mi poišči na tej strani za katero si dal link eno formulo za izračun velikosti šobe po kateri lahko naredim tako raketo kot hočem.
Je ni, zato sem pa tudi postavil vprašanje. Ne sprašujem točno za veilkost ampak sprašujem za izračun, če obstaja oz. če ma kdo kaj takega.
Jaz sem bil v mladih letih pred 20 leti (ko sem bil še v osnovni šoli) na državnem prvenstvu v modeliranju jadralnih letal (zasedel ekipno 2. mesto), sedaj pa me je spet prevzelo (vmes nisem nič delal na tem), ampak sem si rekel da malo probam v raketarstvu.

tomzi007, Levuccio pa se lepo zahvaljujem za odgovor, če bo še kdo dal kakšnega bo zelo lepo.

Hvala!

Lep pozdrav, I.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 8:54 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

to si prav povedal...ko sem to pisal se še napol mislil na osebka z imenom 1+1=2
predvideval pa sem da nimaš izkušenj z raketami in motorji in sem dal link kjer se najde vse o izdelavi motorja, gorivu pa tudi da je šoba 1 tretjina notranjega premera...

peace

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:00 pm 
Odsoten

Kraj: Ljubljana
Premer šobe se izračuna na podlagi več parametrov. Najpomembnejša sta geometrija gorenja in pa delovni tlak. Tako moraš najprej vedeti kako ti motor gori in kakšen delovni tlak želiš imeti v komori. Za primer lahko vzamemo motor, ki ima cigaretno polnjenje. To pomeni da blok goriva gori samo po čelni površini, podobno kot cigareta. Površina gorenja je v tem primeru enaka površini kroga. Če to površino delimo s presekom grla šobe dobimo razmerje, ki se imenuje Kn. Vrednost Kn posledično določa delovni tlak motorja. Večji kot je Kn večji delovni tlak bo v motorju. Primer: blok goriva ima premer 50mm. Če gori cigaretno je površina gorenja 19,6cm2. Če kot gorivo uporabljamo ulito KN-Dekstrozo bo pri Kn=150, delovni tlak okrog 20 barov. Presek šobe je potem 19.6cm2/ 150= 0,13cm2 kar je enako premeru 4,0mm.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:03 pm 
Odsoten

Kraj: Primorska-Portorož
Vsa čast Andre...bi si prov morau uzet nekaj časa...da dešifriram to,si pa ga bom uzel ko bom imel več časa.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:08 pm 
Odsoten

Ja no mali bombaš saj se ti moram malo opravičiti ,ker sem te malo napadel. Sem bil malo slabe volje, ker sem videl tvoj odgovor. Tudi jaz imam svoj forum www.paragliding-slovenia.si in red na forumu drugače urejam, če je potreben. No pa pustimo sedaj ta brezvezen pogovor o tem kdo je kaj prebral, jaz sem navodila prebral in preidimo raje k pravi stvari.
Sem ljubitelj vsega kar leti po zraku hkrati tudi zelo aktiven jadralni padalec, vendar me modelarstvo kot hobi tudi veseli.
V vsem kar leti po zraku je zeloooo veliko fizike in izračunov itd... Zato bi tudi težko rekel, da mora biti šoba eno tretjino premera celega motorja. Denimo, da jaz ne vem kakšno mora biti razmerje med višino in širino motorja in naredim (pretiravam) 5 cm širine in 5 cm višine motorja. To verjetno ne bo prav optimalno in tudi moč motorja bo slaba.
Rad bi nekje našel eno formulo za izračun dimenzij motorja in samega ogrodja rakete. Ima kdo kaj takega? Na enem postu sem videl enprogramček vendar se nisem poglabljal v njegovo delovanje mogoče je tam kaj skrito?

LP I.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:09 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Jah to je res zajeba.. :lol: Mene pa zanima če obstajajo kakšni približni koeficijenti? S tem mislim predvsem da bi imel različne koeficijente za gorivo z progresivnim gorenjem, nevtralnim in regrisivnim. S tem številom bi delil premer bloka(če je valj). Upam da nisem prezakomplicero :wink:

Lp, Bomberman

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:12 pm 
Odsoten

Hvala Andre si me prehitel,ko sem pisal post. Ja tile izračuni niso čisto nič enostavni in za dobro raketo se čisto zavedam, da je treba precej časa, poskusov in izračunov. Bom probal še jaz , sedaj ko imam malo informaiji poiskati na internetu še kakšno v tej smeri. Po mojem, če ni tako me popravite je najbolj pomemben motor rakete in njegova potisna sila.

LP I.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:19 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Tam kjer zivim
Andre je napisal/-a:
Premer šobe se izračuna na podlagi več parametrov. Najpomembnejša sta geometrija gorenja in pa delovni tlak. Tako moraš najprej vedeti kako ti motor gori in kakšen delovni tlak želiš imeti v komori. Za primer lahko vzamemo motor, ki ima cigaretno polnjenje. To pomeni da blok goriva gori samo po čelni površini, podobno kot cigareta. Površina gorenja je v tem primeru enaka površini kroga. Če to površino delimo s presekom grla šobe dobimo razmerje, ki se imenuje Kn. Vrednost Kn posledično določa delovni tlak motorja. Večji kot je Kn večji delovni tlak bo v motorju. Primer: blok goriva ima premer 50mm. Če gori cigaretno je površina gorenja 19,6cm2. Če kot gorivo uporabljamo ulito KN-Dekstrozo bo pri Kn=150, delovni tlak okrog 20 barov. Presek šobe je potem 19.6cm2/ 150= 0,13cm2 kar je enako premeru 4,0mm.

bomo uzeli kr za primer moje podatke:
uporabu bom "cigaretno polnenje" z ČS.
r=1cm pomeni ploscina kroga je 3.14159cm2

zdj me znaima kje odmerimo presek grla šobe? pa kok je optimalni delovni tlak ki da najbolsi pogon?

a mi prosim lahk odgovoris na mojem primeru

Zadnjič spremenil hury, dne To jan 10, 2006 7:35 pm, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jan 09, 2006 9:23 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kolikor mam js pojma je delovni tlak odvisen tudi od materjala iz katerega je motor. Naprimer če maš ti šobo iz gipsa bo zdržala veliko manjši pritisk kot tista iz železa... Upam da se ne motim :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 12:18 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
Ivanl, če se res misliš poglobit v rakete in to...ti priporočam to spletno http://www.nakka-rocketry.net/ pod pogojem da znaš dobro angleščino :wink: kar se tiče raket na tej spletni najdeš vse informacije ki jih potrebuješ za izdelavo ta prave rakete

ps: Andre=slovenski Nakka :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 9:18 am 
Odsoten

Hvala za info, sicer sem to stran že včeraj gledal in vidim, da so na tej strani tudi exceli z vsemi izračuni.
Bom šel v izdelavo in vam pošljem kakšen filmček, ko bo prišlo do istrelitve.

LP Ivan

P.S. Sem pa na eni strani videl, da je nek amaterski raketar iztrelil raketo v vesolje na gorivo soliter+sladkor. Mislim, da je bilo okrog 100 km.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 2:49 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

o tem je bilo v temi shugar shoot to space...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 5:22 pm 
Odsoten

To se še ni zgodilo. Sugar Shot to Space je mednarodni projekt, katerega cilj je izstreliti amatersko raketo s pogonom na soliter+sladkor v vesolje, se pravi čez 100km visoko. Pri tem sodelujemo tudi Slovenci. Naša naloga je razvoj in izdelava pirogenih vžigalnikov za ta raketni motor.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 6:04 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
Andre kdaj pa je predviden datum iztrelitve rakete projekta SSS

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 7:29 pm 
Odsoten

Datuma še ni. Izstrelitev pač bo, ko bo vse pripravljeno in stestirano.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: To jan 10, 2006 7:36 pm 
Odsoten

komi čakam da ko bojo izstrelil raketo pa naw šla v vesolje pa bo padla na belo hišo :D :D :D Terorist attack :twisted:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: