Danes je Ne mar 24, 2019 4:28 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: čas delovanja raketnega motorja
OdgovorObjavljeno: Sr avg 21, 2013 11:35 am 
Odsoten

Po prebiranju različnih tem tukaj na tem forumu sem spoznal, da je nekako priporočeno razmerje med premerom motorja in premerom notranjega kanala in šobe 3:1.

Na youtube sem našel dve simulaciji poteka delovanja motorja:
1. http://www.youtube.com/watch?v=BYIDAbWWh-k
2. http://www.youtube.com/watch?v=YcDwAJNAjnU

1. video se mi zdi malo čuden saj prikazuje potek gorenja kot da ni srednjega kanala, in da se gorenje goriva napreduje od točke vžiga proti vrhu motorja.

2. video se mi zdi bolj realen, prikazuje da se praktično gorivo izgoreva po celotnem globini motorja in se pomika proti stenam motorja.

Sedaj se mi zastavlja vprašanje kako narediti preprost motor na trdno gorivo, ki ni omejen na čas gorenja zgolj nekaj sekund. Ker v kolikor je drugi video točen, z večanjem dolžine dobimo bolj na moči (večja površina gorenja), medtem ko z večanjem preseka dobimo bolj na času gorenja.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: čas delovanja raketnega motorja
OdgovorObjavljeno: Če avg 22, 2013 1:17 am 
Odsoten

Kraj: Ljubljana
Prvi video prikazuje cigaretno polnjenje motorja, tej motorčki gorijo dlje ampak proizvedejo manj potiska vsako sekundo, če se ne motim.

Tako da, če hočeš motorček ki gori dlje, uporabi cigaretno polnjenje. Je pa vredno omeniti da sem imel jaz več sreče z motorčki kot na 2. videu.

Pa še to: z večanjem preseka se poveča tudi potisk. Npr v 1,5sekundi gori večja površina kot v 0,5 sekundi -> večji potisk

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe avg 23, 2013 8:54 am 
Odsoten

ne vem kaj je "cigaretno polnjenje" prvič slišim in iskalnik nič ne najde pod ta pojem. Zaželjeno, da kaj več poveš.

Drugače pa me bolj zanima gorivo kalijev nitrat/glukoza, samo me zanima, če se da narediti motorčke, ki bi proizvedli manj potiska a bi goreli dalj, recimo 10sek?

Kot kaže 2. posnetek se reakcija gorenja v hipu prenese po celotnem kanalu, čas gorenja pa je odvisen od preseka notranjega kanala - začetna površina (2*P*r^2*l) in seveda debeline goriva.

Torej bi po tej logiki za daljše čase gorenja potreboval širši motor, vendar pa če upoštevamo pravilo 3:1 (premer motorja:premer kanala) bi z večanjem preseka motorja samo dobili močnejši motor, čas delovanja pa bi pri gorivu kalijev nitrat/glukoza ostal med 2 in 4 sek.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe avg 23, 2013 7:18 pm 
Odsoten

Kraj: Ljubljana
Cigaretno polnjenje pomeni da nimaš sredinskega kanala (glej video 1), če želiš motor ki gori 10 sekund potem upoabi cigaretno polnjenje (brez kanala).

Pri cigaretnem polnjenju je površina ki gori stalna (π × r2) --> daljši kot je motor dlje bo gorel, povečanje širine pa poveča potisk.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če avg 29, 2013 8:32 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
razmerje 1:3 je relativno oz je za motorje z jedrom in bol začetniška vrjanta ko se začneš s tem resno ukvarjat nekako ni 1:3 ker moraš računat tlak v motorju in podobno (več zna povedati andre on je majstr na tem področju)

Pri cigaretnem polnenju oz motorju brez jedra mora biti šoba manša, da ustvariš večji tlak zaradi katerega se začne kaj dogajat (raketa vzleti)

predlagam da pregledaš malo nakkino stran.. http://www.nakka-rocketry.net/ kjer je napisanega zelo veliko tudi o različnih vrstah goriv o sami priprav itd uglavnam na tej strani imaš zeeelloooo veliko uporabnega gradiva..

čemu bi ti služil motor ki gori 10s ?

drugače pa za začetek predlagam motorje z jedrom da dobiš malo občutka..

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za: