Danes je So jan 19, 2019 7:24 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Buzz rocket
OdgovorObjavljeno: Če dec 23, 2010 8:14 pm 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Najbrž je že gdo gdaj slišal za tako imenovane Buzz bombe. Gre za neke vrste križanec med letalom in bombo, seveda brez posadke. Prvotno nemške proizvodnje imenovana V-1 je bila tako prvi projektil na dolgi doseg (tudi do 300km!).
Buzz bomb pomeni nekako brenčoča bomba in to je tudi bila. Ime je namreč dobila po svojem motorju. Večino raket dolgega dosega poganjata ponavadi gorivo in oksidant, ki se združita in poganjata projektil. Ker je bila ta tehnologija v 2 sv vojni še v razvoju, je bilo potrebno izbrati drugo pot.
Idealna rešitev je bila takrat že dokaj dobro znana oblika reaktivnega motorja-PULZNI MOTOR.
V principu izredno enostaven, vzdržljiv motor, primeren za enkratno rabo (po eksploziji pač ne moreš pričakovat da ti nasprotnik vrnil motor) in z praktično smešno nizko ceno.
Kaj sploh pulzni motor je?

Slika

Nič drugega kot po meri zašvasani kosi pleha brez premikajočih se delov. Princip delovanja je dosti bol zanimiv.
Kot kaže skica1 se zgorevalna komora najprej napolni s mešanico gorivo-zrak. Gorivo je temno modre barve in doteka skozi šobico.
Na skici2 se zmes vžge, kar privede do močne eksplozije in posledično potiska. Vžig da iskra na koncu komore. Plamen švigne ven čez izpuh in tudi kolektorje za zrak.
Na skici3 plamen zapušča izpušno cev in v komori ustvari vakuum. Ta vakuum je tako velik da potegne v komoro novo zmes goriva in zraka skozi vstopne kanale ter hkrati ustavi plamen, ki odhaja iz cevi z ogromno hitrostjo (nadzvočno) in ga potegne nezaj proti komori, kjer se gorivo in plamen srečata in vžig se ponovi. Za delovanje torej iskra ni več potrebna.
Vsak takt se ponovi od 50 do 200x na sekundo!! Odvisno pač od velikosti motorja in goriva. Zadeva je izredno glasna! Predstavljajte si top na karbid, ki vstreli 100x na sekundo!
Poraba/moč je zelo primerljiva turbinskim motorjem, pri čemer pa jih turboti po ceni prekašajo za tudi do 1000x! Nobenih premikajočih se delov, obrabe torej praktično ni.
Temperatura je pogojena le z tališčem materiala, nevem če ga je možno prekurit. Težava je v bistvu le glasnost, kjer se turbo lahko skrije.

Velika prednost je tudi, da pulzni motorji niso po velikosti omejeni. Najmanjši pulzni motor tako meri le 3cm v dolžino in deluje na acetilen s frekvenco 25 000Hz!
Zanimivo bi bilo torej tak motor ugradit v modelarsko raketo in namesto dragih motorčkov za enkratno uporabo bi imel neuničljiv motor na praktično karkoli kar teče in gori. Meni sicer ni problem skup vržt motorja, težava je ker nimam veliko izkušenj z modelarstvom in me zanima, če bi gdaj mogoče gdo bil pripravljen naredit skupn projekt pa spravit nekej novega v zrak.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Buzz rocket
OdgovorObjavljeno: Pe dec 24, 2010 8:02 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: celje
A ni bolj enostaven tisti model, ki je samo zakrivlejna cev ?

Slika

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe dec 24, 2010 8:53 am 
Odsoten

Ja ampak oblika je melo majn praktična ker imaš v bistvu dva izpuha.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne dec 26, 2010 12:12 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
ravni motorji (pulzoti) ajo problem ker imajo neke ventile oz neko reč katero z lahkoto prekuri in zadeva nedela problem je ker mora biti motor nujno hlajen kar pri "zakrivljeni" cevi ni potrebno ker nima kaj prekuit..

če vzameš ravnega ga je nujno potrebno hladit drugače se sam od sebe skur oz pregreje.. doma imam link od ene strani kjer je vse razloženi in tudi načrti so tako da bom obesil gor ko bom doma če se spomnim..

ukrivlenega imam doma problem je ker spoji niso lepo narejeni in stvar noče sama lavfat.. problem je najbrš tudi premajhna količina zraka ki ga upihnem da bi stvar "prezračil" najbrš bo potrebno narediti novega.. :P hrup mi je pa zelo ušeč :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr jan 05, 2011 11:19 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

http://forum.modelarji.com/viewtopic.ph ... t=pulzojet
kle boš najdu dost koristnih informacij in tut kkšne načrte
Ni pa to tok enostavn kt zgleda. Dimenzije morjo bit prave, materiali, vari..
:wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne jan 09, 2011 11:41 am 
Odsoten

O vem da ni enostavno :D se zajebavam z njimi že ene par let pa mi še ni ratal nardit ene energične zadeve. Delajo sam ni to to.

Vprašanje: ma gdo idejo kje dobiti 0,2mm pleh iz vzmetnega jekla? Za ventile namreč...
Sicer so mi pa bol všeč brezventilne variante. Delam zdej trenutno thermojeta ker je praktičn ker se vžge brez vpihovanja zraka. Mam pa tut "thunderchine 55lbs" ki je pa malo večji :wink: dam slike gor k bo fertik.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 14, 2011 6:43 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Za začetek lahko to probaš :D http://www.youtube.com/watch?v=AePLpM5SnqE

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 14, 2011 7:08 pm 
Odsoten

Am ja sem že kar nekaj kozarcev s tem uniču par let nazaj :lol: Ni vse tko simpl ko kaže tamle ker delj cajta ko gori bol je vroč pa tut močnejš rata pol pa ga sam razfuka.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 14, 2011 9:09 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Jest sem se pa z plastenkami igral, tiste od fruca so dobre :). Na koncu jo pa še skupi potegne in ti jo ni treba stiskat ko jo stran vržeš :lol:.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jan 14, 2011 10:38 pm 
Odsoten

Ja sam to ni glih ta princip je pa zabavno :lol: Upam da me zarad tegale ne vržejo iz foruma ampak enkrat sem naredil malo večjo verzijo pa sem dal v 30l lambar mal acetona pa na strani luknjo pa pokrov zej pa je blo to zadevo treba obtežit in kaj si človek lahko bolšega zamisli kot nadležnega brata :lol: dilo gor pa brata na pokrov pa šibico in ko je to začel prdet pa je nakonc brata za ene par 10cm v luft vrgl je blo kr zanimivo :D Ga pa pol potegne skup kr ornk ja...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za: