Danes je Ne mar 24, 2019 4:04 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Nano raketni motorji
OdgovorObjavljeno: Ne okt 12, 2008 1:35 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Zanima me, kako majhni so najmanjši motorji ki ste jih izdelali doma.

Danes mi je končno uspel "vzlet" nano motorja. Za razliko od prejšnjih se je celo dvignil od tal :lol: Žal stvari nisem posnel, čas gorenja pa ocenjujem na ca. 2-3s. Ohišje je delno zgorelo, tako da ga bom naslednjič od znotraj "pobarval" s tekočim steklom, od zunaj pa po tlačenju prelakiral za večjo trdnost ohišja. Če se bom spravil narediti svoj smodnik bom poskusil narediti tudi core burner, ki bi znal biti veliko bolj uporaben, čeprav bo tako ohišje verjetno prešibko. Drugače sem poskušal tudi z ohišji iz aluminija, vendar so bila pretežka. Ohišje iz dveh slojev papirja in ohišje iz dveh slojev alu folije sta v poskusu zgoreli.

Dimenzije: zun. fi=6mm, d=15mm, not. fi=5mm, d=10mm, šoba jeklo 1mm
Ohišje: Les
Gorivo: KNO3 65% + sladkor 35% + FeO rjavi, zmleto v tarilnici in natlačeno, end burner

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne okt 12, 2008 1:58 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: prelepa gorenska
moja najmanša raketa ki je poletela je bila:
premer:10 mm
višina:10 cm

core burner

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne okt 12, 2008 3:13 pm 
Odsoten

Moja najmanjša pa je bila:
12mm zunanji fi
9mm notranji
dolžina pa 2cm.

Je med posnetki nekje.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne okt 12, 2008 5:29 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
6 mm premer
25 mm dolžina
ohišje iz aluja palčka kovinska
gorivo zs
brez šobe
letel je cca 2-3 m

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So okt 25, 2008 1:48 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Evo, en 100% uspeh :D sicer je bil testiran samo motorček z palčko, je pa letel vsaj dobrih 10m v zrak (lol, potem ga nisem več videl).

Dimenzije: zun. fi=6mm, not. fi=5mm, dolžina=15mm, šoba kreda 1,5mm
Ohišje: Les
Gorivo: KNO3 65% + sladkor 35% + FeO rjavi, zmleto v tarilnici in natlačeno, core burner, prižig je bil s smodnikom (samo natresen notri do vrha)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So okt 25, 2008 4:20 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Poskusi z ohišjem iz paperja bo bolje ker bo lažje....

Drugače pa lepo, da ti je uspelo...

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Nano raketni motorji
OdgovorObjavljeno: Pe jan 07, 2011 6:18 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Evo sem se spet malo spravil delat te raketice :)

Najprej sem delal z vodnim steklom kot vezivom za tulce ampak sem potem poskusil z mekolom + vodo in se tudi obnese odlično. Tulci so narejeni iz ca. 5 ovojev papirja (neki kao postit listki) na 5mm kovinski palčki. Motorček ima 5mm ID, 6.2mm OD, polnitev je rahlo stisnjen smodnik, end-burner, šoba je ca. 2mm debela iz gipsa in z 2mm luknjico. Odbojnega polnjenja mi zaenkrat še ni uspelo dobrega naredit, da bi izstrelil padalo iz rakete. Sem zaenkrat poskusil z odprtim zadnjim koncem in z alu folijo z nekaj razsutega smodnika (ni niti prekuril običajne alufolije).

Sem tudi poskusil s staljenim kno+sladkor, samo ga nikakor nisem mogel lepo v motorček spravit, drugače pa tudi ta mešanica leti, samo mora bit core burner...

http://www.rei-labs.net/wp-content/uploads/2008/12/IMG0122A.jpg
http://www.rei-labs.net/wp-content/uploads/2008/12/IMG0123A.jpg

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe feb 11, 2011 11:09 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Haha, prav tako so kul kot absurdno velike rakete :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe feb 11, 2011 11:22 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Haha, tole bi pa lahko v šoli med poukom spustil proti tabli. :lol:
Imaš kak video posnetek leta teh raketic? Me prav zanima kako švigne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So feb 12, 2011 8:04 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

hehe bol bi blo naštuderat raketico na butan k bo jo lhk iz paperja naredu :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So feb 12, 2011 11:04 pm 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Hja propan vprašane kok bi se obnesu ker kokr mam izkušnje v majhnih prostorninah bol počas gori... Če bi dal zraven kisik se bi pa dalo pogovarjat :wink:
Al pa dost bol udarna varjanta: mikro hibridni motor! Maš v vsakem merkatorju tiste male bombice za smetano v katerih je tekoč N2O (nitro (NOS) če gdo sluučajn ne ve :D ) ki deluje kot izvrsten oksidant, manka le še majhna jeklenkica npr butana pa zgorevalna komora, kjer se mešata pa gorita plina. Ni glih najmanša vrjanta zna bit pa zelo zanimiva!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne feb 13, 2011 8:36 am 
Odsoten

Verjetno bi bilo problem narediti motor z dvema jeklenkama (gorivo in oksidant). Bolje narediti pravi hibrid, kjer je gorivo v trdnem stanju, oksidant pa v bombici. Ni pa to enostavno sploh, rabiš neko regulacijo plina...

Tako da prav motor za raketo dvomim da se splača delat, vsekakor pa mora biti zanimivo za prikaz principa delovanja.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne feb 13, 2011 11:01 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: celje
Ja te bombice je problem odpret ker je nemorš zapret več in ti plin uhaja ven bi bilo treba poštudirati nek ventil da bi jo lahko zaprl in reguliral izpust plina :D

Drugače je pa dobra ideja

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 15, 2011 11:28 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Posnetkov od leta nimam ker so bili res slabi :P Lol, težko sam prižigaš pa še snemaš zraven, posebno če zadeva leti par sekund :)

Letijo dost luštno, tam ene 20m v zrak pomojem, večinoma proti koncu začnejo malo spiralno zavijat. Lol, največja nesreča je bila da je med letom odpadel košček šobe in je raketa namesto da bi nazaj pristala na našem dvorišču pravokotno zavila pa šla na sosedov vrt :lol:

Bom zdaj kmalu dobil novo kamero tako da pripnem kak posnetek...

Kar se tiče hibridne rakete z NOX pa pomojem ne rabiš nobene regulacije... Samo timing mora bit pravi, mora gorivo že goret ko narediš majhno luknjo v bombico (za luknjanje uporabiš kar iglo in silo težnosti)...

Za bolj zapleteno raketo z regulacijo se pa lahko uporabi tudi pin, ki ga uporabljaš za luknjanje, če ga narediš na navoj (lol, tale napravica je drugače za polnjenje balonov, pa tolko se ohladi da rabiš rokavico za uporabo če se nočeš opečt):

Slika

Vse skupaj, bombica, palčka (zatič) ki jo imaš da drži bombico v cevki, cevka je na eni strani zaprta in ima znotraj prilotano matico z navojem, na drugi strani je pa odprtina za izhod NOX in luknja za zatič. Za luknjanje se pa uporabi kar en malce ošiljen vijak :)

Slika

Slika

Drugače sem pred kratkim v obiju videl ene take luškane bombe za varjenje z He, Arg, MAPP, O2, so ko en un mali gasilni aparat pa še precej poceni :twisted: Samo da kaj takega dol pade pa da ni prazno... Si nebi želel biti blizu...

Načeloma sem tudi jaz že malo razmišljal o kakem propanu ali čem podobnem, samo je problem da sam plamen nima skoraj nič potiska (če seveda ne uporabiš nekega reaktivnega ali eksplozijskega principa)...

Mogoče kdo ve kakšen bi bil pa izkoristek če bi za kompresijo zraka uporabil npr. električni motor in bi potem samo še dodal gorivo in vžig. V bistvu podobno kot pol reakcijskega motorja :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 15, 2011 7:24 pm 
Odsoten

Pa sej fant že ma skor vse narjeno :lol: :lol: :lol: Ja nekako takole sem si tut js zamislu. Če bi se dalo naredit tak majhen reduktor, ki bi plin s enim konstantnim tokom spuščal v zgorevalno komoro, pa en ventil da lahko takoj odpreš zadevo na hiter maš u bistvu 3/4 narjeno.
Dobro gorivo je baje skupaj zlit vosek in oglje z luknjo v sredini, kjer prihaja N2O.

Ja to kar si omenu se je uporabljal v prvih helikopterjih. Presure jet engine se mu reče. Pri helikopterčkih je bilo nekako takole. Majhen batni motor je skrbel za pogon in je gnal kompresor, ki je stisnjen zrak pošiljal po votli elisi helikopterja(centrifugalna sila pri tem zelo pomaga) na robu le te pa je bil majhen presure jet ki je obračal eliso in skrbel za vzgon helikopterja. Rotor tip engine helikopter. Zanimiva stverca, za 200e si ga baje narediš sam doma :wink: Sem že imel ene nore ideje ampak bom zaenkrat ostal na varni zemljici :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 15, 2011 7:31 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Za 200e dobiš že kar dober elektro/nitro helikopter.... Tole je pomoje malo preveč zakomplicirano ker morajo biti krila helikopterja uravnotežena in ko bi sestavu helikopter bi opazil da bi ga usuknalo zaradi neenakomerne razporeditve teže. Sicer pa nikoli ne veš kaj vse minerec ne poštudira... A res misliš ostat na trdih tleh :D Daj rajši tisto skico z pulsotim - jet pack na forum :D

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 15, 2011 7:50 pm 
Odsoten

:lol: Sam eno mejhno podrobnost majo tisti helikopterji... Tko ene 300 bi jih rabu da bi te dvignal :wink: Eh tista skica je neizvedljiva ker bi 4 pulsjeti s potiskom okol 30kg porabl okol 5-10l goriva na minuto, to je pa preveč. Je pa dost huda sama ideja :wink:

Elisa ni tak problem pa uravnoteženje tut ne, pozablaš da se pr nas s fiberglassom ukvarjamo :D Problem je ker ima ta stvar kake 5000rpm in da se osšraufa te zreže, na tenko, kokr mortadelo :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 15, 2011 8:01 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Aja, jaz sem mislil za modelček helikopterja ne pa da bi mene dvignal :roll: Če se ti da pa res skeniraj ono skico pa daj na forum :D

Ja dober, če gre 10L na minuto kaj češ, če te dvigne v zrak se splača, seveda pa nebi bilo za vsakdanjo rabo :D

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr feb 16, 2011 6:06 pm 
Odsoten

Happy?? :wink:

Slika

Kot sem že reku-ni najbolj praktično niti ekonomično, bi blo pa svinsko zanimivo! Tut 4m/s2 pospešek v luft je kr hud kar se tiče adrenalina :lol:

http://alternative-technologies.org/aircraft.html Pa še za dvomljivce- homemade helikopter.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za: