Danes je To okt 15, 2019 5:08 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: KMnO4 namesto KNO3 (smodnik)
OdgovorObjavljeno: Ne avg 30, 2009 8:05 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: tam gori ob savinji
No sedaj pa me zanima ali bi bilo vredu če bi kno3 zamenjal z kmno4 pri ČS? zaradi razlike med oksidantoma predvidevam da bi se moralo spremeniti razmerje S in C. Zato me zanima če kdo ve kako bi se to obneslo. (verjetno bi bil bolj občutljiv ker se kmno4 in S ne marata :lol: ) Toda to so samo moja sklepanja zato prosim da me kdo popravi.

Mislim da ta tema ne smeti foruma v nasprotnem primeru se opravičujem in prosim da jo izbrišete.
Lp.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne avg 30, 2009 8:26 pm 
Tvoje sklepanje je čisto faljeno. BP deluje na principu, da S8 odtrga NO3 del in tako tvori K2S in ne KNO2. Tako dobimo več kisika, ki oksidira oglje. Druga stvaj je, da KMnO4, vsaj kolikor jaz vem, razpada, če ga zmočimo, zato ga ne moremo granulirat. Lahko ga imaš za neke vrste fp ampak KNO3 bo vedno KNO3.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 9:58 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: prelepa gorenska
KMnO4 v stiku z vodo razpade na ione, kot KNO3 tako da ne vidim v čem je tu problem ?!?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 10:01 am 
Odsoten

Kraj: vsepovsod
noragaza je napisal/-a:
KMnO4 v stiku z vodo razpade na ione, kot KNO3 tako da ne vidim v čem je tu problem ?!?

Tudi jaz mislim tako... sicar se pa verjetno motim? :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 11:27 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Trbovlje
Najbolje bo da poizkusiš. Edino pazi, ker KMnO4 zelo rad oksidira organske snovi. Zato zna biti takšna mešanica precej nestabilna. Nikakor pa ni za v ballmil, ker se, kot si že ugotovil, KMnO4 in S8 ne marata. Poizkusi najprej z majhno količino.
Osebno bi raje porabil KMnO4 za flash powder, ki je zelo močen.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 11:30 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Mislim, da se KMnO4 v prisotnosti vode in organskih snovi reducira, najbrž je Flammable mislil na to. Drugače pa ne vidim praktične uporabnosti take mešanice, predvsem zaradi prenizke moči in previsoke nestabilnosti...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 12:45 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

No hvala za odgovore bom naredil manjšo količino tega toliko da vidim kako se obnese.
Lp.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 1:09 pm 
masterofdisaster je napisal/-a:
Mislim, da se KMnO4 v prisotnosti vode in organskih snovi reducira, najbrž je Flammable mislil na to. Drugače pa ne vidim praktične uporabnosti take mešanice, predvsem zaradi prenizke moči in previsoke nestabilnosti...

Ne vem kaj se natančno zgodi, ampak če kalijevemu permanganatu dodamo oz. ga rastopimo v vodi, ter ga pustimo nekaj časa na zraku, se barva spremeni iz violične v rjavo. Najberž nastane snov, ki ni kalijev permanganat, zato takega črnega smodnika ne moremo granulirati z vodo :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 1:39 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

No sedaj je bilo pa tako: najprej sem naredil mešanico iz KMnO4 in je gorela nekako čudno počasi... ni bilo ok (60:20:20 ) potem pa sem naredil še mešanico z KCLO4 (70:10:20) (KCLO4:S:C) IN je gorelo tako kot kar vredu bp (skoraj z bliskom) pri tem pa je očitno oddalo veliko toplote ker sem stal 3m stran im sem čutil vročino na obrazu in rokah (sicer pa če bi dal malo manj KLCO4 bi bilo to verjetno primerno za kakšno vžigalno zmes ker je gorela z takšno vročino) dima pa ni bilo preveč.
Lp.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 2:00 pm 
Odsoten

Kraj: Ljubljana
Seveda je tista kompozicija z kclo4 gorela zelo hitro ker je podobna KPju ki se ga uporablja za brake v shellih. (70:18:12 - kclo4:c:s)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 2:32 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ok tnx lovro tega prej nisem vedel :D
Lp.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 2:52 pm 
Odsoten

Flammable je napisal/-a:
Ne vem kaj se natančno zgodi, ampak če kalijevemu permanganatu dodamo oz. ga rastopimo v vodi, ter ga pustimo nekaj časa na zraku, se barva spremeni iz violične v rjavo. Najberž nastane snov, ki ni kalijev permanganat, zato takega črnega smodnika ne moremo granulirati z vodo :roll:

Manganov dioksid si najbrž mislu...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 3:32 pm 
Sem hotu napisat, pa nisem ziher, saj je manganov dioksid večinoma črn. Slišal pa sem da je lahko tudi opečnate barve, a ga v tej obliki ne poznam...

EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/Manganese_dioxide -Prvi stavek...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 3:44 pm 
Odsoten

huh...
suspenzija delcev manganovega (IV) oksida se v vodi po navadi kaže v rjavkasti (temno rjavkasti) barvi... Sicer pa ne vem.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 7:52 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: prelepa gorenska
Flamable če bi se to res zgodilo, bi v 2 letniku kemijske šole verjetno gledali v luft, saj imamo pripravljene raztopine KMnO4 standardizirane okoli 1 mesca, torej če bi nastalo karkoli, bi verjetno že po standardizaciji opazili ogromne napake, pri analizah tako da to ne bo držalo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po avg 31, 2009 8:31 pm 
Lahko da je kaj narobe z vodo iz pipe ali pa vaša rastopina preprposto ni dovolj gosta/redka ali dovolj izpostavljena zraku, da bi prišlo do spremembe...

P.S.: A hranite tole v zaprti buči?

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom