Danes je Pe okt 18, 2019 11:45 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Berge`s blastinng powder
OdgovorObjavljeno: Ne avg 16, 2009 1:26 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Trbovlje
Berge`s blasting powder je precej zanimiva pirotehnična mešanica, ki je sposobna tako deflagracije, kot detonacije.
Izdelava je preprosta. Sestavine so; kalijev klorat, saharoza, kalijev dikromat in vosek v razmerju 1:0.45:0.1:0.09. Kalijev klorat je oksidant, saharoza reducent, kalijev dikromat katalizator, vosek pa zmanjšuje občutljivost. Vse kar je potrebno je, da vse spravimo v čim bojl fin prah ter dobro zmešamo. Torej isti postopek, kot za flash powder.
Sam sem iz mešanice izpustil vosek, ker se mi ni zdela preveč občutljiva in ker jo je tako lažje sprožiti z detonatorjem.
Najprej pa posnetek testa. Na prostem zadeva gori še najbolj podobno kakšnemu whistle mix-u. Da poči pod obremenitvijo je potreben srednje močan udarec s kladivom. Prav tako lahko poči v terilnici, zato je ne trite!
Zaprta v petardo eksplodira približno tako, kot če zapremi whistle mix. Tega testa žal ni na posnetku, ker je zvok obupen (par metrov stran je ata strigel živo mejo).
http://www.shrani.si/?3L/RO/1vKCzI7K/be ... wder-t.wmv
Veliko zabavnejše pa je sproženje z detonatorjem, pri čemer zadeva detonira. Za detonacijo sem uporabil 0.72g živosrebrovega fulminata, količina eksploziva pa je bila malce več kot 15g. Detonator je lahko tudi šibkejši, vendar sem raje igral na sigurne karte.
http://www.shrani.si/?12/8Q/2aTECRia/be ... wder-1.wmv
Moč detonacije ni zelo velika, vendar povsem zadovoljiva za tako majhno količino tako "primitivnega" eksploziva. Detonacijska hitrost mi ni znana. Pri čistem kalijevem kloratu je mislim da nekje med 3000 in 4000 m/s, tako da smatram, da je tu nekje ali morda malce višja. Eksploziv je bil zataknjen v dno okrog obrnjene plastične gajbice, katere kosi se vidijo leteti po zraku. Kljub temu, da je bil dvignjen nad tla, je kar lepo popraskal površje.

Zadnjič spremenil biohazard, dne Ne avg 16, 2009 4:12 pm, skupaj popravljeno 3 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne avg 16, 2009 1:41 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Saharoza je reducent in ne oksidant... A si imel ta prah stisnjen v kakšnem ohišju ali samo nasutega nekam (zaradi gostote)? Drugače pa lepo predstavljeno in izvedeno.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Ne avg 16, 2009 1:50 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Trbovlje
Ups, sem spet malo prehitro pisal. :lol: Že popravljeno!
Ohišje je bilo preprosto iz kakšnih štirih, petih slojev kartona, prah pa je bil rahlo stisnjen, tako kar na roko. Kar se stiskanja tiče pa mora preživeti približno take obremenitve kot whistle iz KClO3.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za: