Danes je To maj 22, 2018 5:10 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 156 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: So jun 02, 2007 3:35 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

aja, pa anilin je zelo uporaben zaradi amino skupine na benzenskem obroču, ki jo preprosto lahko spremenimo v kaj drugega... npr. -X, -NO2, -OH

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če jun 07, 2007 7:05 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: prelepa gorenska
Danes sem izdeloval pikrinsko kislino po receptu iz pirotehničnega raja(le da sem uporabil HNO3).Ponoči mi ni izhlapel ves alkohol zato sem ga vliv v keramično posodo dav na kohar in segrevov potekalo je vse rezhibno do trenutka ko je bilo v posodi še približno 30 ml alkohola potem se je začel sproščati plin ,ki če sem ga vdihnu sm se skorj zadušu in izločati so se začeli temno zeleni kristali potem sem pustil da izhlapi do konca na kar je ostalo samo še rjavkasta/črna lepljiva snov (predvidevam da je bila oksidirana salicilna kislina(,mogoče fenol ?).No odločil sem se vseeno da bom nitrirov.Nitracija je potekla uspešno ostali so mi oranžni kristali.
Zanima me kolk časa bom imel še rumene roke :D ?

In kaj je bilo narobe da nisem dobil acetil salicilne kisline ?
So mogoče kje na forumu objavljene slike kristalov TNP-ja da primerjam z mojimi ?

L.P.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če jun 07, 2007 7:09 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Od katerega dela postopka pa imaš rumene roke?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Če jun 07, 2007 7:14 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: prelepa gorenska
Nevem nosil sem rokavice in skozi rokavice mi je prišlo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe jun 08, 2007 11:10 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: pakistan
da pride skozi rokavice ;) imaš rumene od nitriranja do končnega izdelka ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Po jun 11, 2007 4:15 am 
Odsoten

Pri navadnih lateksovih rokavicah se je tud meni že zgodilo, da sem imel rumene prste od nitrirne zmesi za nitrocelulozo, mogoče je tudi v tvojem primeru krivec dušikova kislina.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: Pe feb 15, 2008 9:35 pm 
Odsoten

Kraj: Ljubljana
Alkimisticus je napisal/-a:
Postopek iz powerlabs je amaterski, če se pogledate druge članke, vidite da se gre tipu bolj za slavo kot kaj drugega, vidi pa se da je tudi sam delal po istem standarnem postopku (ker najbrž ima isto knjigo, kot jaz, ki je mimogrede biblia glede izdelave eksplozivov) sam ga je frajer skrajšal, pa po svoji pameti priredil (Glede na ameriški šolski sistem bi se jaz malo vprašal, pa nikjer ne piše da je kak dohtar, plus tega je fuknal Na v dušikovo (How dumb can you get ) norc ). Da o nepotrebnih presežkih ne govorimo in tisti NO2 ki se razvije je ful strupen, moj sošolc je bil v bolnici zaradi njega in tudi sam sem imel probleme. Res da je hitra metoda, vendar se bolj splača milionkrat preizkušena standardna metoda.

Mislim da je veliko bolje naredit stvar kot profesionalc. In maš standardni rezultat na katerega se lahko zaneseš in ga celo nekaj shraniš, ko pa da kr po svoje delaš in nikoli ne veš kaj v resnici dobiš, sploh v organski kemiji.

Če bo zanimanje bom skeniral del knjige ki govori o pikrinski kislini (5 strani) in dal na net.

a lahko pls poves kko je naslov te knjige pa gdo je avtor

ok sry sm ze najdu se opravicujm

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Pikrinska kislina
OdgovorObjavljeno: To maj 24, 2011 1:02 pm 
Odsoten

Ali se da narediti pikrinsko kislino namesto z koncentrirano žveplovo kislino z solno kislino??

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To maj 24, 2011 1:35 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: celje
Ne ne da se. Nevem zakaj bi sploh mislil da bi se dalo, žveplova k. je h2so4 solna pa HCl, to nima nobene veze.

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To maj 24, 2011 2:55 pm 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Jah pri nekaterih eksplozivih se da ti dve kislini zamenjat (pri peroksidnih) ampak tu to ne gre ker kislina ni tu zato da nardi kisel medij ampak zato, da veže nastalo vodo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr maj 25, 2011 12:46 pm 
Odsoten

Hvala za odgovor. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To maj 02, 2017 10:05 am 
Odsoten

Dan mene pa samo zanima zdej samo ta del ko iz aspirina narediš acetilcalicilno kislino. In sicer jaz sem delu tko:

V lekarni sem kupil tablete aspirina(take ki se ne penijo) zdrobil sem jih v prah in ta prah raztopil v koncentriranem etanolu (zgolj zato da bi prej izhlapelo) nato sem raztopine tablet v etanolu 2 krat spustil čez filter papir in dobil lepo brezbarvno raztopino nato sem to raztopino zliv v lonec pa dav na sporget in segreval no in ko je etanol izhlapel so mi v loncu ostali taki majhni skoraj prah beli pristali "acetilsalicilne kisline " samo kako nej jaz vem zdaj da je to res 100% acetilsalicilna kislina?? Tut zato sprašujem če bi se kdaj kasneje lotil sinteze tnp da nebi blo kej narobe zaradi tega.

Hvala in lp.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jun 09, 2017 1:26 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Zg. Jarše
Posnemi NMR. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So jun 17, 2017 9:43 pm 
Odsoten

Ok sam kaj nej bi to blo men je to znano pod nuclear magnetic resonance al neki tko sam nimam pojma kako nej to posnamem... sori za neznanje... lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne jun 18, 2017 9:10 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kakšen NMR neki, ne seri ga.

Organske spojine se ponavadi določujejo s kromatografijo. Najenostavnejši način je uporaba TLC, ki ga lahko doma izvede skoraj vsak. Potrebuješ stekleno komoro, kos papirja ali po možnosti silikagel na alu plošči in primerno izbiro topila. Dobro je imeti tudi kak standard za identifikacijo. Bolj napredna tehnika pa je uporaba GC v kombinaciji z MS detektorjem za hlapne spojine oz. HPLC/MS za nehlapne. Tukaj pa lahko točno vidiš katere spojine imaš in hkrati še koliko. Te naprave povprečnemu uporabniku ponavadi niso dostopne, uporabljajo pa jih razne inštitucije npr. na FKKT v Ljubljani. Lahko jih povprašaš o analizah, vendar pa storitev stane par sto evrov, tako, da se za takšen domači eksperiment ne splača.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po jun 19, 2017 7:29 pm 
Odsoten

Aha ok hvala... no ja pa sej jst mislim da je vredu ce pise tko kot sem naredil... sem skor 100% da je vredu sej pri tnp pa tut nemore it neki ful narobe kar se tega tice ce jst prov vem... lp

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 156 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: