Danes je Sr jul 08, 2020 2:34 pm

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 76 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Natrijev klorat(V) z elektrolizo
OdgovorObjavljeno: To jul 26, 2011 6:48 pm 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Hehe ti si ogljikova vlakna kupil :lol: Kaj je to sploh prevodno? Zanimivo...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To jul 26, 2011 7:22 pm 
Odsoten

ja, zgleda da res. so pa tut "prevodne". brom jih je nekje priporocil:D Sem pa ugotovil svojo zmoto(to da imam napacne elektrode) po tem: http://www.vk2zay.net/article/64

"Within two days the liquid was black with extremely >>fine<< graphite particles in suspension."
-pa spodi tudi slika.

Namrec men se te elektrode oz.vlakna prav luscijo. Spodi imam torej polno teh vecjih vlaken in ne "particles".. lohka pa da so primerne za elektrolizo samo vode, oz.produkcijo HHO plina.

recmo cez nekaj dni dobim te grafitne elektrode(tnx PGF in jih bom preizkusil..)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr jul 27, 2011 6:37 am 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: celje
Karbon oz. oglikova vlakna so dobro prevodna. Zato pa je mene strah, ko lovim ribe, ker je na palici znak, da v neurju ne smeš lovit. Nekje 14 dni nazaj je ornk sekal okoli mene, jaz sem pa srfal na jezeru :D

Se je že zgodilo, da je en ribič na tekmi po pomoti nekako ko je hotel vržti se dotaknil dalnjovoda in baje ga je ornk ruknalo :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr jul 27, 2011 9:12 pm 
Odsoten

Jaja točno to sem pa slišal pol je pa pobegnu iz bolnce pa nazaj na ribiško tekmovanje pa je biu usen drugi :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 29, 2011 7:11 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Če koga zanima, karbonske palice prodajajo tule.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 29, 2011 9:36 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubjana
Pentan je napisal/-a:
Če koga zanima, karbonske palice prodajajo tule.

Karbonske, ne grafitne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 29, 2011 11:04 am 
Odsoten

Ja tele palice so kolikor vem iz ogljikovih vlaken in epoksi smole(ta podatek sem našel tule: http://www.trival-kompoziti.si/slo/izdelki/oppp.htm (C-E čisto spodaj)) in se ti pri elektrolizi NaCl+vode prav luščijo. Poleg tega imajo zaradi "pasivacije" bolj kratek rok trajanja. Imam pa namen v kratkem namen zgraditi HHo generator z uporabo teh palic, tak da bom še to preveril:)..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 29, 2011 6:50 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Hm, tole glede luščenja bom moral še sprobati. Grafit mi je res kar precej nažrlo. Občasno so se mi na elektrodi izločili tudi kristali NaCl.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 01, 2011 10:54 am 
Odsoten

sedaj sem dobil par elektrod iz SCAN d.o.o. in to že na otip izgleda popolnoma drugače. Tiste izgledajo kot karbonska vlakna(veliko bolj prožen material), tele pa podobno kot grafit pri svinčniku(bolj krhek material).. mal mi jih je škoda, ker sem jih dobil kot "darilo"(še poštnino so mi plačali)..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če avg 04, 2011 11:23 pm 
Odsoten

ok, probal, stvar dela. Imam pa eno 'manjšo' težavo. Namreč anodo mi najeda strahovito hitro. Za cca.3g klorata(7ur pri 2A in 57% učinkovitosti), kolker sem dobil iz kalkulatorja mi pri toku 2A naje 1.3g anode, kolker mi je odštela tehtnica. Posoda je čisto črna od tega majhnega grafitnega prahu.. Zdej ne vem, če je to normalno, al te grafitne anode res tako hitro grejo.. Mogoče problem, ker imam kar za 7-8x prevelik tok kolker sem računal glede na površino elektrode?(35mA/1cm^2) . Sem pa nekaj opazil:Tam do 0.5A je stvar še kar gre in tudi delcev grafita ni bilo opazit, čim pa tok malo povečam, se pa takoj pojavi v vodi črni grafitni prah in tudi deluje mi kot da bi vedno sproti nastajal. Tak, da bom naredil še ene par testov..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe avg 05, 2011 9:22 pm 
Odsoten

Js bi samo več elektrod not nagonu v taki shemi, kot je bla gor nekje narisana od pentana.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe avg 05, 2011 11:29 pm 
Odsoten

Ja to bi celo delalo, vendar bi bila boljša možnost debelejša palca ali pa kar ploščica grafita, mrbit kaj takega: http://www.graphitestore.com/itemDetail ... &curPage=1 . Sem tako razmisljal, da če vzamem 0.5" debeline, bi bilo to mrbit se gljih prav, da bi ploščico lahko prelomil in se tako rešil rezanju ploščice, kar zaradi velike količine izredno majcenega prahu v zraku res nočem..

Sem pa stvar malo precenil. Namreč, po temle grafu:
http://oxidizing.110mb.com/chlorate/gra ... phite.html
Vidim, da sem mi je razpadla, mal več kot 2x hitreje kot je pri visokem PHju normalno(40g na 1000Ah, meni pa 1000Ah/14Ah*1,3g~92g na 1000Ah). 2x višji razpad je pa nekje v mejah normale in bi ga povsem lahko pripisal 7-8x višjemu toku, glede na efektivno površino elektrode. Torej elektroda mi zaradi povišanega toka, definitivno razpade hitreje, niso pa razlike tako ogromne kot sem domneval...

PHja sicer nisem uspel pomerit(PH lističi mi vržejo ven belo barvo na vseh treh testih), zato tudi PHja nisem kontroliral. Rabim en električni PH tester, mogoče kdo ve če se da kje dobit res pocen? :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So avg 06, 2011 8:41 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

V firmi pri nas v Sloveniji, kjer teče elektroliza NaCl, so elektrode ploščate in narazen par milimetrov, napetost na celicah znaša okoli 3,6V, tokovna gostota pa je okoli 4,9 kA (kiloamperov) na kvadratni meter.

Zadnjič spremenil Pentan, dne Po avg 08, 2011 8:57 pm, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 08, 2011 6:45 pm 
Odsoten

tole pa sigurno niso grafitne anode, bolj kake PbO2, MMO, platina, te dosežejo tokovno gostoto tut do 700mA/cm^2:).. Imam namen iz Kitajske naročit ene MMO in PbO2 anode. mal cvikam, da me ne obrnejo naokrog..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 08, 2011 8:55 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Platina? Če bi le bila. ;) V bistvu sta iz Niklja in Titana (ta je prevlečen z rutenijevim dioksidom).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 08, 2011 9:58 pm 
Odsoten

zanimivo:) Stran, ki opisuje klorate in perklorate ima za MMO anode podane precej nižje vrednosti 300mA in 200mA kot 'working value', torej pribl. dvakrat manj, ampak vseskozi avtor sam priznava, da so te vrednosti precej 'konzervativne'... Drugače pa ravno sedaj iz Kitajske naročam en par RuO2/IrO2 MMO anod, tak da upam, da jih bom imel možnost preizkusti..:)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 76 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: