Danes je Pe nov 22, 2019 3:13 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 124 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: lesni plinski generator
OdgovorObjavljeno: Po nov 22, 2010 7:38 pm 
Odsoten

Še glede dovoda olja: morda bi uporabil preklopni ventil na dovodu goriva, in kadar bi delal na plin, bi uplinjač namesto na bencin preklopil na olje? Glede na to, da je olje gosto in šoba razmeroma majhna, bi ti po mojem žrlo manj olja, kot če ga vleče direktno iz kantice po cevki v koleno, poleg tega pa bi se lepše razpršilo in bi bilo manj možnosti, da ti skupaj s katranom dela brozgo v karterju?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To nov 23, 2010 4:27 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
stvar zgleda hudo zadi zgleda ssicer res ful širok ane.. ampak dobr upam da pride video čimprej ker me zanima kako ta stvar lavfa ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr nov 24, 2010 10:30 am 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Ja star kompresor je rešil vso situacijo :lol: Premer grla je tamnekje okol 4-5cm, bi pa bil lahko malo večji.
Za gorivo so bili prvotno mišleni peleti ampak sem ob prvem zagonu uporabil lesne sekance (iz drobilca- cca 3-10mm veliki koščki) in je zadeva delovala super. Malo katrana, vode, temperatura kotla zelo visoka... Potem sem kupil pelete in so začuda bistveno slabši! Velik katrana pa nizka temperatura, voda... najbrž je krivec smrekovina v peletih, ki je za vezivo.
Sicer bom pa najbrž res po tvoji tehniki, miha, kar oglje naredil.
Ja sem študiral že v štartu da bi vodil olje v frgazer samo obstaja en problem. Pri dvotaktnem motorju zabija izfrgazerja bencin nazaj proti filtru za zrak,kar mu ne škodi ker takoj izhlapi. Olje pa hlapeti ne more in dela majonezo z vodo v plinu. Imam pa šobo tudi tu v kolenu zelo malo. Mislim da bom redčil olje z bencinom, kar zna tudi lepo topiti katran v motorju. Pol-pol mešanica nebi smela uplivat na zgorevanje.

Vprašanje glede filtra: bi bilo teoretično možno uvajat plin skozi npr dizel? Katran je najbrž topen v njem in bi znalo fino odvajat katran.

Posnetek pride jutri!
lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr nov 24, 2010 5:02 pm 
Odsoten

Ja, za pelete sem se tudi sam prepričal, da so sranje, poleg tega sem jaz imel samo smrekove pelete, in že iz tistih, ki so bili na vrhu kotla, daleč stran od izgorevanja, se je začela smola kar ven cedit, ko se je vse skupaj malo segrelo, kako pa je bilo s katranom, si lahko predstavljaš. Pri peletih sta po mojem dva problema, kot prvo, je uporabljena smrekovina najslabše kvalitete, kott drugo pa pri izgorevanju razpadejo na žaganje oziroma prah, iz katerega so sprešani, tako da ti na dnu kotla ne morejo narediti plasti žerjavice.
Ideja, da bi olje pomešal z neki topilom, je v osnovi dobra, problem pa je, da bencin oz. nafta zelo slabo oz. skorajda ne topita lesnega katrana. Lesni katran se topi v alkoholu, torej bi moral za mazanje motorja uporabiti ricinusovo olje, zamešano z metanolom/etanolom/izopropil alkoholom.... to pride v poštev kot zadnja možnost, za začetek bi bilo najbolje, da urediš, da motor ne bo dobival nekih enormnih količin olja. Jaz bi se tega lotil tako, da motor poganjaš na bencin ter meriš porabo olja in bencina ter pri tem ustrezno manjšaš šobo, dokler ne prideš nekako na razmerje 1:25.
Kar se katrana tiče, bi bilo najbolje, da v začetku uporabljaš oglje, kjer problem s katranom odpade, potem, ko ti bo na oglje brezhbno delal in boš imel vse v malem prstu, pa se pričneš igrat z lesom/peleti/sekanci/premogom itd.
Kar se tiče kotla za lesni plin in uporabe oglja: nekatere konstrukcije na oglje delajo brez problema, nekatere bolj slabo. Moj kotel v osnovi dela na oglje slabo, v osnovi je prilagojen na les, za oglje uporabljam dodatno rešetko, ki jo poveznem čez vstop v izgorevalno cev, tako da oglje ne pade v cev (kjer bi bilo premalo oglja glede na količino zraka (preveč 'popolno' izgorevanje), ampak preprosto prične tlet oglje v celotnem spodnjem delu zalogovnika.
Na sliki je pogled z vrha v moj kotel. Cev, ki gre počez, je na straneh prerezana, tako da zrak v pahljači piha preko odprtine izgorevalnega prostora. Ta nastavek se uporablja za pogon na sekance, ki lahko mimo cevi padajo noter. Za pogon na les imam nastavek z dvema krakoma s šobama na koncu, ki pihata zrak vsak s svoje strani, tako da lahko les na sredi brez problema pada v izgorevalni prostor. Za pogon na oglje se celoten cevni dovod odstrani, preko odprtine izgorevalne cevi pa pride rešetka. Isto lahko narediš tudi ti, če se osnovna verzija tvojega kotla na oglje ne bo obnesla - narediš neko rešetko in jo samo položiš preko vhoda v reakcijsko cono, tako da oglje ne more pasti noter, ampak tli nad rešetko.
Na sliki mojega kotla je še starejša verzija, z izgorevalnim prostorom iz šamota. Okrog rešetke na dnu je še okvir s precej veliko prostornino, ki ga med vožnjo zarad tresljajev zasuje oglje, tako da mora plin iti preko velike količine razžarjenega oglja, ki pomaga pri zgorevanju katrana, poleg tega pa močno izboljša elastičnost motorja. Kadar bo kaj časa, je v planu izboljšanje dovoda zraka, okrog vstopa v izgorevalno cev bo prišel venec s šobami, tako kot pri imbert sistemu.

Lp Miha

Priponke:
Fotografija093.jpg
Fotografija093.jpg [ 20.87 KiB | Videno 3124 krat ]
Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če nov 25, 2010 1:58 pm 
Odsoten

Na oglje deluje tak kot je, težava je le granulacija. Nekako ga bom moral zmlet brez da bi dobil preveč prahu. Peletov nočem več videt! Moji lesni sekanci iz največjega sranja iz hoste so zakon proti njim!
Če bi mi uspelo naredit oglje iz sekancev sem zmagal.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če nov 25, 2010 8:24 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: celje
Evo vam posnetke (od minereca da nebo pomote) :

http://www.youtube.com/watch?v=Lbc1pUpzBeA

http://www.youtube.com/watch?v=KOjz3mCEvK8

http://www.youtube.com/watch?v=XH85jNRbG-4

Posnetke sem moral razdeliti ker je bil 1 dolgi 16min in ni šel na youtube....

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe nov 26, 2010 11:46 am 
Odsoten

Odlično! Le tako naprej!
Pametno, da si naredil dva dovoda zraka, iz dveh strani, tako da dobiš enakomernejšo razporeditev zraka čez izgorevalno cono. Kako visoko nad grlom pa se cevi za zrak končata?
Pa vidim, da ti oljhe kar fino žre ;) Mogoče bi dall na cevko za olje ventil za plin (tisti na vijak, ki ga lahko fino reguliraš) in bi z njiim nastavljal količino olja.

Še eno vprašanje: ga je kaj težje krmariti (mislim ali kaj manj uboga balanco) glede na to, da sta zadnji dve kolesi tako na široko postavljeni?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe nov 26, 2010 2:22 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

dost hudo zgleda stvar čeprov si ne predstavlam kašn breg je oz v kašn breg ta stvar gre ane.. tko da ja.. dost hudo sam gum žgov pa lih nav :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To nov 30, 2010 3:37 pm 
Odsoten

Ja, z dvojnim dovodom sem marsikaj rešil. Prototip z enim dovodom je imel zelo omejene obrate...
Huh sicer nebi z glave ampak more bit ene 15cm od konca reakcijske cone. Lahko bi bilo malo majn saj je gorišče mogoče malenkost visoko.
Haha ja je tudi mene pri srcu stisnilo ko je začelo olje tečt ob prvem zagonu ampak sem kmalu ugotovil da je to varljivo. Kot na posnetku je bil v cevki zrak in ta ima malo upora na šobo torej ga motor zelo hitro potegne not. Ko šobo zalije olje je zadeva bistveno počasnejša, kakšna kaplja na 30s.
Glede krmiljenja je pa tako; najprej je bila v planu špera to se pravi togo zvezana os se pravi se na ovinkih oba kolesa vrtita z enako hitrostjo. Kategorija takega vozila: NEVOZNO :lol: Se je foter peljal pa hotel zaovinkat ni mogel orbnit za eno stopinjo! Potem sem pa umestil umes šeen ležaj in os prežagal, tako da poganja le levo kolo, desno se suče na frej. Problem zavijanja je bil s tem sicer rešen (v desno zaviješ z rahlim dotikom-ko servo :wink: ) težava je bila v levem ovinku. Tudi speljava je problem saj hoče skočit na desno. Rešitev je diferencial, ki bo izravnal vrtljaje obeh koles. Samo dobiti ga...

Hehe raje še ne sklepaj o moči na podlagi teh posnetkov kej se je z vsako sekundo od začetka vožnje katransko jezero v motorju povečevalo. Če pogledaš tisti posnetek ta kratek ko mi ne rata speljat v hrib; No v točno tem momentu je zalilo mašino :D

Edit: Shell dej gor še tist takratek film sem zdej šele vidu da ga ni gor.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To feb 08, 2011 11:51 am 
Odsoten

Iščem verzijo generatorja na ogljikova goriva (premog, koks, oglje...) in sicer v čim majnši in predvsem čim nižji izvedbi. Če bi gdo slučajno zasledil kje kak model se toplo priporočem! Klasični downdraft odpade ker je redukcijska cona visoka vsaj 15cm, potem je pa še gorišče in rezeroar za gorivo. Hočem ga umontirat na enosledno vozilo (automatik :lol: ) in bi previsok generator preveč zvišal težišče, sem pa omejen na prtlažnik. Pa če nočem da je preveč očiten...
Mimogrede-ima gdo slučajno podatek, kaki so postopki za homologacijo vozila s spremenjenim gorivom?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To maj 08, 2012 9:39 am 
Odsoten

lep pozdrav!

Sem sicer nov na forumu pa vendar.

Izdelal sem svoj kotel za lesni plin (gek) zadeva deluje super, testirali smo že na mašino in lepo prede.
Leni plin je modre barve. Potrebno bo samo še lesne sekance sušiti.... Cena sekancev je ugodna 12 - 15 eur/m3
Nekje pričakujemo :P iz 1m3 sekancev 250 kwh kar bi nas prišla cena 0,048 eur/kwh, kar je cenej kot omrežje.
Seveda imamo proizvedemo še ogromno vode za ogrevanje, kot stranski učinek. (motor)
Naslednji koraki so montiranje asinhronskega motorja na mašino in testiranje oddajanja v omrežje.

minerec s kje si??? na gek forumu sem te malo kliknil pa ni odgovora pošlji ZS

pripnem kakšno sliko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 11:12 am 
Odsoten

vidim da ni ravno kaj komentarjev.
Včeraj smo zadevo štartal, deluje super.
Imamo mašino od fička in elektromotor. Proizvajamo nekje 12kw električne energije.
nekje ocenjujemo da iz 1m3 sekanov ven dobimo cca 180 kwh energije in 360 kwh toplote, kar ni malo.

Če koga kaj zanima v tej smeri sem na voljo.

Oziram se pa malo naprej in sicer na HHO? Kakšni so kaj rezultati iz prakse?
Na internetu cel kup, sam nevem koliko resnice.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 4:05 pm 
Odsoten
Uporabniški avatar

Daj slike

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 6:31 pm 
Odsoten

pošiljam malo slikc, kakšna vprašanja ??

Priponke:
2012-04-21-020.jpg
2012-04-21-020.jpg [ 53.91 KiB | Videno 2690 krat ]
2012-07-12-132.jpg
2012-07-12-132.jpg [ 96.66 KiB | Videno 2690 krat ]
2012-07-12-133.jpg
2012-07-12-133.jpg [ 48.84 KiB | Videno 2690 krat ]
Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 6:36 pm 
Odsoten

še malo slikc!!

sem študeral še v smeri HHO generatorja pa nevem kolk je resnice??
Verjeten da 100% HHO še ni možno :(

Priponke:
IMG_1434.jpg
IMG_1434.jpg [ 144.55 KiB | Videno 2690 krat ]
Komentar datoteke: naša zadevca :)
2012-07-12-131.jpg
2012-07-12-131.jpg [ 58.89 KiB | Videno 2690 krat ]
Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 9:13 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

kok štroma proizvede generator ? si že zalavfov ? od česa imaš motor ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če jul 12, 2012 9:25 pm 
Odsoten

ja zadeva deluje. Uporabil smo mašino od fička z 22kw asinhronskim motorjem. Zadevo smo gnal ene 5ur. Električna moč 12kw/h plus 24kw/h toplote

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 13, 2012 10:09 am 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

kok pa kej lesa to pokur recimo v petih urah ? ker tole ni švoh s tem bi komot preskrbev eno bajto pozim.. problem je idino kam bi elktriko spravu .. ker če bi delov cev dan gre kr precej lesa najbrš ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 13, 2012 11:08 am 
Odsoten

nekje grobi izračuni. Seveda so je še prostor za optimizacijo. Predvsem motor.

iz 1m3 sekancev smo pridobili nekje 180kwh energije in 360kwh toplote (toplota je ocenjena, nimamo še merilca)

Na uro proizvedemo 12kwh elektike (merjeno) in 24kwh toplote. To je kot ena manjša peč za ogrevanje doma.

Seveda naša zastava je sposobna proizvest samo nekje 12kw energije, ker več motor ne da od sebe. Iz tega kotla bi bilo možno pridobit nekje 20 do 25 kw energije in dvakrat toliko toplote.

Energijo se bi moralo oddajat v omrežje ker jo plačajo dost boljš. Toploto pa se porablja za kaj koristnega. (poteti za ogrevanje zunanjega bazena :lol: , mogoče kakšne toplice :mrgreen: )

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe jul 13, 2012 5:48 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

imam bazen in vrjemi poleti je voda prevroča :P tako da nerabiš ogrevati.. toploto bi mogoče lahko pretvoril v električno energijo....

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 124 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: