Danes je So nov 17, 2018 9:56 am

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 124 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: lesni plinski generator
OdgovorObjavljeno: So apr 06, 2013 11:16 am 
Odsoten

Kraj: za devetimi gorami
Katran od updrafta misliš uporabit kot gorivo al ga odstranit? Drugač pa dvomim da drži tisto o izkoristku kok sm bral je bistveno večji. Razen če opuštevaš še izkoristek motorja. Drugač se pa kisline da odstranit s bazičnim tuširanjem plina. Take sisteme ma tut npr termoetektrarna trbovlje, kjer perejo ževlo iz plina. Vodo pa dstraniš z eno zadevo k ma velik površine. Žičnate gobice delujejo zame, drgač se pa kupi tako satovje prov za to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So apr 06, 2013 1:31 pm 
Odsoten

minerec je napisal/-a:
Drugač pa dvomim da drži tisto o izkoristku kok sm bral je bistveno večji. Razen če opuštevaš še izkoristek motorja.

Jaz sem mislil na oddano elektriko v omrežje. Če dosežemo 30% je zmaga.

Kar se tiče katrana. Katran bi se kuril v zimski sezoni, ko bi bilo večje povpraševanje po toploti.
V updraftu je nekje 80% celotne energije v plinu 20% je energija v katranu. (seveda ga lahko tudi nazaj zlivamo)

Jaz vidim problem v kvaliteti goriva. Sekanci so ponavadi ZELO slabe kvalitete (žaganje vmes, drobno mleti, VELIKA vlaga).
Z updraftom to odpraviš problem goriva, je pa velik problem katrana.
Nekje sem zasledil da je plin iz updrafta veliko bolj kaloričen.

Updraft 5MJ do 6,8MJ
Downdraft cca 4MJ
Seveda so merili čisti lesni plin (brez katrana - pri updraftu ti pa še katran ostane kot gorivo)

Zelo me zanima zadeva od mico1, ampak se ne javi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So jun 15, 2013 3:46 pm 
Odsoten

to je to! :)

http://www.youtube.com/watch?v=DsQJtX_fliY

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po feb 17, 2014 7:06 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
Sam bi se spravil nekaj takega naredit ampak imam premalo znanja za izvedbo, in če je kdo pripravljen pomagat, pokazat zadevo kako izgleda in deluje.. (kdo ki je zadevo že izdelal in zadeva funkcjonera..) Mišleno pa je nekako 20 kw električni agregat + topla voda za ogrevanje hiše..

Nekako, da bi proizvajal elektriko za svoje potrebe in toploto (trinadstropna hiša vsega skupaj cca 300m*2 površine)

Nekaj je že napisanega na forumu ampak najbrš premalo za samo izgradnjo in tudi slikovni material je izginil..

Hvala za pomoč..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po feb 17, 2014 7:21 pm 
Odsoten

prodam gek gasifier. če koga zanima.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po feb 17, 2014 8:28 pm 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: tukej
Mal več povej kaj nej bi to blo ?..

ediet: stric gugl je neki povedu :P

Torej samo kotu al tud filtre itd ? kok to kej plina proizvede itd ?..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr feb 19, 2014 2:32 pm 
Odsoten

prodam kotel in tist gek filter. Filtra kot je na you tubu na prodajam.
No v principu ga tud samo ne še zdaj.
Kotel naj bi proizvedel 20kw.

Poklic al pa e-mail na forumu nebi podrobno.

Je pa ene par interesentov.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če feb 27, 2014 1:16 pm 
Odsoten

Neki novga nastaja v moji delavnici!

Priponke:
IMG_20140201_165546.jpg
IMG_20140201_165546.jpg [ 163.66 KiB | Videno 3234 krat ]
Na vrh

OdgovorObjavljeno: So jul 12, 2014 7:26 am 
Odsoten

Za strokovnjake bi imel eno vprašanje: kako pa vam železo zdrži vse tole? Mislim, piroliza poteka pri 1000°C, železo pa zažari pri temperaturah nad 500°C... Torej je večino časa obratovanja generatorja lesnega plina železo razžarjeno. Pride zaradi tega do deformacij? Do pregoretja?

Kako je torej s trajnostjo železnih generatorjev lesnega plina?
Koliko časa (delovnih ur) zdrži?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 18, 2014 12:48 pm 
Odsoten

Nočem biti nesramen, a se mi zdi, da niste ravno "ognjeni" z odgovori...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po avg 18, 2014 6:47 pm 
Odsoten

mi smo dali v srce inox. ima malo višjo temperaturo.
zaenkrat brez problema. no ni pa veliko ur še narejenih :(

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Po sep 29, 2014 7:16 pm 
Odsoten

Moj generator je narejen tako, da ima srce obdano z ogljem, ki ga izolira. V gorišču je dosti več kot 1000*C, a se kljub temu, da je reakcijska cona velika komaj cca 15cm na zunaj ne segreje več kot na ~100*C. V notranjosti uporabljam pa keramočne šobe za zrak. Sem naredil že kar nekaj km pa je še nisem menjal, je pa šoba smatrana kot potrošni material.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Če okt 09, 2014 10:23 am 
Odsoten

Kje pa dobiš keramične šobe? Mislim, v Trgoavtu gotovo ne... Daš delat po naročilu ali kljub vsemu obstaja kakšna trgovina s komponentami za generatorje?

In pa še eno vprašanje. Ti imaš srce izolirano z ogljem. Dobro, na ven se ne segreje na več kot 100°C. Iz česa pa imaš srce, da zdrži 1000°C in več? Tudi to iz keramičnih šob? Kako bi se pri tem obnesel šamot? Čeprav se mi vse to zdi precej težko. Mislim, ko bi rad kaj mobilnega bi rad, da je čim mani "mrtve teže". Upam, da najdem boljšo rešitev kot to, da zadevo skrojim na prikolici in prikljuknem za avto...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe okt 10, 2014 7:32 pm 
Odsoten

Uporabljam keramične industrijske varovalke. Mislim da so okrog 30A. S kombinirkami odtrgaš pokrovčke in streseš ven pesekpa maš cevko fi ~12mm. Dobiš jih v bolje založenih tehničnih trgovinah.

Bom probal pojasnit. Srce generatorja ni dejansko del generatorja. Srce se ustvari šele ko stvar zalaufaš, to je najbolj vroča cona generatorja, kjer se izvaja oksidacija. Moj generator je narejen tako, da ima keramično šobo v sredini kupa oglja. V sredini okrog šobe izgoreva (to je srce), v zunanjosti se reducira, še bolj v zunanjosti pa je plin že prehladen in samo potuje skozi oglje. Oglje tako zadrži vso neposredno vročino v sebi, ne pride v stik z nobeno mehansko komponento razen s šobo.

Je pa velika razlika med generatorji na oglje in na les!! Pri lesu si takega sistema ne moreš privoščit, ker bi ti katran uhajal skozi in uničil vse skupaj. Pri oglju pa katrana ni, zato uporabljam pa oglje :wink:

Smem prašat kakšnega projekta se točno lotevaš?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: To okt 14, 2014 4:06 pm 
Odsoten

Nek star gozdarski strojček s Fiatovim 0,9 litrskim bencinskim motorjem bi predelal na lesni plin. Glede na to, da smo s tem strojčkom v gozdu, goriva ne primanjkuje (za razliko od bencina, ki ga z terenskim vozilom vozimo za njim...). Stroj se zjutraj zažene in nato nekaj ur dela brez prestanka. Veliko večino časa pa dela med 2700 in 3000 obrati na minuto (pogon hidravlike). Zato menim, da bi generator lesnega plina lepo deloval.

Sem pa premišljeval, da bi za pogon uporabil tudi žganje. Spodaj bi naredil komoro iz žic, v to komoro bi pa speljal cevi z zrakom. Okoli pa bi nasul žaganje. V komori bi "gorelo", se pravi bi potekala piroliza, skozi žice pa bi se v komoro počasi sipalo žaganje. Vendar pa bi bile žice, ki bi sestavljale to komoro, precej toplotno obremenjene. Bom še malo premislil, ker ne bi rad delal nekaj, kar bo diamantno drago in zlatarsko občutljivo in nazadnje dražje, kot če motor napajam z bencinom...

To je v grobem to. Ja, glede na to, da strojček tehta 1200 kg, ne bi rad, da bi bil generator lesnega plina premasiven. Se pa bojim, da če bo jedro iz pretanke pločevine, da bo pregorelo...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Sr okt 15, 2014 6:17 pm 
Odsoten

Obstajajo tudi izvedbe na žagovino, samo je velika težava va tem, da se zaradi drobne žagovine pretočnost plina skozi reaktor drastično zmanjša. Manj plina je majn moči.

Pa še ena stvar je... najbrž si mislil da boš lahko generator "natankal" kar v gozdu ne? No stvar žal ne gre glih tko... Gorivo zahteva nekaj pred priprave, zlasti sušenja. Les mora biti popolnoma suh če hočeš optimalne rezultate in dolgo življensko dobo motorja in generatorja. Moker ali pa že ne čisto suh les ti zalije sistem s katranom v parih urah, vem iz lastnih izkušenj.

Obstajajo variante, kjer se les sproti suši s pomočjo odpadne toplote, samo to so že veliki in težki sistemi. Suh les oziroma oglje bi moral vseeno transportirat do stroja tako da na tem mestu nisi profitiral nič, razlika je le v ceni goriva, če imaš pač svoj les.

Sam sem pristaš generatorjev na oglje, ker so zelo lahki, dajo čist in kaloričen plin in smešno enostavni. Les moreš itak sušit in sušenje traja veliko dlje kot kuhanje oglja. Če imaš veliko odpadnega lesa si nardiš peč za oglje iz 200l soda, nabutaš polnega lesa, zakuriš in čez 3 ure imaš vrhunsko oglje direkt za v generator. Ponucaš lahko tudi treske, lubje, les iglavcev itd., kar pri generatorju na les ni možno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: So okt 18, 2014 7:56 pm 
Odsoten

No, sem mislil, da bi plin odsesoval spodaj. Potem mi gostota žaganja in njegova nepretočnost ne bi delala težav.

Ja, na sušenje goriva pa res nisem niti pomislil. A mogoče kje obstaja kakšna slikica "kope" za oglje?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne okt 19, 2014 7:29 am 
Odsoten

prodam ti gek gasifier.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Ne okt 19, 2014 7:46 am 
Odsoten

tole bi blo zlo podobno: https://www.google.si/search?q=KALLE+ga ... B308%3B448

Na vrh

OdgovorObjavljeno: Pe mar 27, 2015 9:17 pm 
Odsoten

Pa je šel motor "po gobe" še preden sem ga uspel predelat... Glede na to, da je letnik 1995 in glede na to, da ima kar spodobno število delovnih ur (4062) sploh ni slabo - gre za 0.9 litrski bencinski "motorček".

Takega motorja se ne dobi več. Če bi bil zelo zavzet, bi mogoče nabral dele za generalno, kar pa spet zna bit precej strošek. Torej bo potrebno poiskat drug motor. Mogoče tudi dizel.

In zdaj vprašanje: "teoretično" bi se dalo, da bi dizlu v zrak primešaval lesni plin. Ki bi se skupaj z zrakom tudi komprimiral. Ob določenem času pa bi se v valj vbrizgala majhna količina nafte, ki bi vžgala plin. Teoretično bi torej lahko tudi dizla predelal na lesni plin. Problem je le kompresijsko razmerje, ki je pri dizlu 1:18. Kolikšno razmerje pa zdrži lesni plin?

Ali pa sem zdaj vprašal kakšno kapitalno neumnost?

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 124 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: